Intel'in 10 çekirdekli yeni Cascade Lake-X mimarisine sahip Core i9-10900X işlemcisi Geekbench'in test sayfasında görüldü. 10 fiziksel çekirdeğe ve 20 mantıksal işlemciye sahip olan yeni işlemci 3.70 GHz hızında çalışıyor.

Çalışma hızına baktığımızda Core i9-9900X'e oranla 200 MHz bir artış söz konusu. Dört kanallı DDR4 bellek arabirimine sahip işlemci Intel'in HEDT işlemcilerinden beri çekirdek bağlantı tasarımı ve önbellek hiyerarşisini koruyor. Skylake-X'te olduğu gibi çekirdek başına 1 MB ayrılmış L2 önbellek ve 19.3 MB paylaşılan L3 önbellek yer alıyor.

Çip üzerinde yapılan Geekbench testlerinde ise yeni işlemcinin i9-9900X ile kabaca aynı seviyede performans gösterdiği görülüyor. Ek olarak 200 MHz hız artışı ile çoklu iş parçacığı performansında iyileştirmeler de bekleniyor. Fiyatlandırma konusunda ise henüz bir bilgi yer almıyor.

Yorumlar (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

AMD 3000, 3950X gibi işlemcilerin bulunabilirliğini arttırmazsa ve Intel'de fiyat politikasını gözden geçirirse AMD'nin elde ettiği avantaj tersine döner gibi gözüküyor.

  Alp ÖZDEMİR
This comment was minimized by the moderator on the site

3950X alınabilirlikten, en azından son kullanıcılar için ülkemizde pek de uygun olmayacak gibi gözüküyor. Intel işlemcilerde yavaş yavaş fiyatlar düşüyor. Takip etmekte fayda var.

  Bahadır
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Yeni Videolar

Tüm görüntülere bakın

Online Kullanıcılar

    Henüz görüntülenecek bir üye yok.
Tümünü Görüntüle (0)