Dün akşam gerçekleşen sunum ile PS5’in baş sistem mimarı Mark Cerny, PlayStation 5’in sistem mimarisi hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra oyun geliştiricilerini bekleyen yenilikleri anlattı. Bu sunum ile birlikte artık konsolların teknik özellikleri hakkında soru işaretleri de kalkmış oldu.

 

PlayStation 5'te 8 çekirdekli ve 3.5 GHz hızında çalışan Zen 2 mimarili özel bir AMD işlemciye yer veriliyor. RDNA2 mimarili ışın-izleme (Ray-tracing) teknolojisini de destekleyen GPU ise 2.23 GHz hızında çalışacak ve 10.28 TFLOP bir işlem gücüne sahip olacak. 16 GB GDDR6 belleği ise 448GB/s bant genişliği sunacak.

Sony, Microsoft'un Xbox Series X'de kullandığı 1TB kapasiteli özelleştirilmiş NVME SSD çözümünün altında bir alan tercih etmiş.  Konsolda 825GB kapasiteli özel bir SSD kullanılıyor. Bu SSD, 5.5GB/s gibi çok yüksek veri transfer süreleri sağlayacak. Bu konuda Cerny, 'Yükleme süreleri olmayacak.' diye özellikle vurguluyor.  Sony, XSX'de yer alan genişletilebilir kartlara alternatif olarak NVMe SSD slotu sunuyor. Bu sayede PCIe 4.0'ı da destekleyen 3. parti çözümler ile kapasiteyi artırmak mümkün. Yine harici olarak USB destekli depolama birimleri de destekleniyor. Optik sürücü tarafında ise PS4'ün standart Blu-ray okuyucusu 4K UHD Blu-ray'e terfi ediyor. 

Teknik özelliklerin yanı sıra konsolda geriye dönük uyumluluk hakkında kısa bir bilgi de verildi. Şu aşamada sadece PS4 (bir kısmı Top100) oyunlarını PS5'de oynayabileceğiz gibi gözüküyor. PS3 ve daha önceki nesil için kesin bir bilgi yok. Mark Cerny bu konuda mimarinin yakın olması açısından sadece PS4 oyunlarıyla ilgili açıklamada bulundu. Sunumda konsolun fiziksel görünümü yine gösterilmedi. Bu konuda beklemeye devam edeceğiz.

 • CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
 • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency)
 • GPU Architecture: Custom RDNA 2
 • Memory/Interface: 16GB GDDR6/256-bit
 • Memory Bandwith: 448GB/s
 • Internal Storage: Custom 825GB SSD
 • IO Throughput: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
 • Expandable Storage: NVMe SSD Slot
 • External Storage: USB HDD Support
 • Optical Drive: 4K UHD Blu-ray Drive


Yorumlar (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Blow sanki Microsoft daha iyi gibi?

  Alp ÖZDEMİR
Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

 1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Yeni Videolar

Tüm görüntülere bakın

Online Kullanıcılar

  Henüz görüntülenecek bir üye yok.
Tümünü Görüntüle (0)