Samsung Electronics bugün SSD'lerde yeni bir sayfa açarak, şirketin en yeni PCIe Gen4 katı hal sürücü serisine en son yazılım yeniliklerini getirdiklerini duyurdu.

Samsung, PCIe eklenti kartlarıyla 800 GB ile 30.72 TB arasında kapasiteler hedefliyor. 2,5 inç U.2 sürücüleriyle SSD'ler çeşitli form faktörleri ve kapasiteler ile pazara sunulacak. Bu modeller PCIe 4.0 sayesinde 3.8GB/sn'ye kadar sıralı yazmalar sunuyor. Ancak okumalarda bu hız 6.4GB/sn'ye kadar çıkabiliyor. Ek kart modeli ise 8GB/sn gibi baş döndürücü bir hıza ulaşabiliyor.

Samsung'un yenilikleri elbette hızları ile sınırlı kalmıyor. Sürücülerde yer alan bir NAND yongası ölse bile çalışmaya devam etmelerini sağlayacak 'fail-in-place (FIP)' adı verilen teknoloji beraberinde geliyor. Samsung'un FIP yazılımıyla tümleşik SSD'lerde hatalı bir yonga tespit edilebiliyor ve verilerdeki herhangi bir hasar taranarak, veriler çalışan yongalara yeniden yerleştirilebiliyor. Örneğin, 30.72 TB kapasiteli bir SSD içindeki 512 NAND çipten herhangi birinde bir hata tanımlanırsa, FIP yazılımı sürücünün yüksek ve sabit performansını korurken çip seviyesinde hata işleme algoritmalarını otomatik olarak etkinleştiriyor. Özellikle kurumsal pazarda bu yenilik oldukça önemli bir gelişme olacaktır.

Samsung ayrıca sanal iş ortamında 64'e kadar SSD yapılandırmasını sağlayacak olan PCIe 4.0 tabanlı SSD'lerde yeni bir sanallaştırma teknolojisi kullanıyor. Yine makinelerin sürücü güvenilirliğini artırması için SSD'lere bazı AI öğrenme özellikleri de ekleniyor. Fiyatlandırma konusunda ise henüz bir bilgi yer almıyor.

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Yeni Videolar

Tüm görüntülere bakın

Online Kullanıcılar

    Henüz görüntülenecek bir üye yok.
Tümünü Görüntüle (0)