20.3 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaABD Düzenleyicileri NVIDIA, Microsoft ve OpenAI'ye Karşı Soruşturmalar Başlatıyor

ABD Düzenleyicileri NVIDIA, Microsoft ve OpenAI’ye Karşı Soruşturmalar Başlatıyor

Görünüşe göre ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC), bir sonraki “inceleme” katmanı için gözlerini yapay zeka endüstrisine dikmişler; çünkü her iki bakanlık da artık yapay zekânın kullanım şartlarını belirlemek için ayrı soruşturmalar açıyor.

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre , ABD Adalet Bakanlığı’nın NVIDIA’nın yapay zeka işinde anti-tröst yasası ihlalleri olasılığını araştıracağı, FTC’nin ise Microsoft ve OpenAI ortaklığının araştırılmasından sorumlu olacağı açıklandı.

Yetkililerin hızla büyüyen bir pazarı soruşturması sürpriz değil ve hem DOJ hem de FTC’nin katılımı, düzenleyicilerin meseleyi kendi ellerine aldıklarını gösteriyor. NVIDIA henüz antitröst yasalarını ihlal etmemiş olsa da soruşturma, 2019’da düzenleyicilerin sözde iş ihlalleri nedeniyle Büyük Teknoloji şirketlerine karşı açtığı davaya benzer şekilde yeni davalar açabilir.

Microsoft’un, özellikle Activision birleşmesi ve uzun süren antitröst fiyaskosunun sonunda Microsoft’un lehine sonuçlanması konusunda düzenleyicilerle uzun bir geçmişi var. Reuters, FTC’nin Microsoft’un OpenAI ve Inflection AI yatırımlarını inceleyeceğini bildirdi. Microsoft, Inflection AI ile işbirliğini tartışırken tüm yasal yükümlülüklere uyduklarını açıkladı.

Hızlı bir özet için FTC, düzenleyicinin OpenAI, Microsoft, Alphabet, Amazon ve Anthropic’in AI ile ilgili uygulamalarını araştırdığı Ocak ayında AI endüstrisine yönelik bir soruşturma başlattı. Benzer şekilde, yakın zamanda eski OpenAI çalışanları, hızla büyüyen yapay zeka pazarlarına ilişkin endişelerini ve nasıl “düzenleme eksikliği” gördüklerini dile getiren bir kamu mektubu yayınladılar.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -