21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaAppleApple, ChatGPT'yi Siri ve Diğer Uygulamalarına Getiriyor

Apple, ChatGPT’yi Siri ve Diğer Uygulamalarına Getiriyor

Apple uzun süre merakla beklenen yapay zeka hamlesi ChatGPT ile geldi. Apple kullanıcıları ChatGPT’yi ücretsiz kullanacaklar.

Apple, OpenAI’nin yapay zeka destekli sohbet deneyimi ChatGPT’yi Siri ve diğer birinci parti uygulamalarına ve işletim sistemlerine entegre ediyor. Teknoloji devi, bu haberi Cupertino’da düzenlenen WWDC 2024 etkinliğinde duyurdu.

Apple ve OpenAI Ortaklığı

OpenAI CEO’su Sam Altman, bir açıklamasında, “ChatGPT’yi kullanıcılarına yeni bir şekilde sunmak için Apple ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz,” dedi. “Apple, güvenlik ve yenilik konusundaki taahhüdümüzü paylaşıyor ve bu ortaklık, OpenAI’nin ileri düzey yapay zekayı herkese erişilebilir kılma misyonuyla uyumlu.”

ChatGPT’nin Siri ile Entegrasyonu

Apple, Siri’nin bazı durumlarda “uzmanlık” sağlamak için ChatGPT’yi kullanabileceğini belirtiyor. Örneğin, bahçenizden topladığınız bazı malzemelerle arkadaşlarınıza yapabileceğiniz yemek fikirleri arıyorsanız, Siri’ye sorabilir ve Siri, bu bilgiyi ChatGPT’ye ileterek yanıt alabilir.

Apple ile ChatGPT Ücretsiz Olacak

ChatGPT entegrasyonları, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da bu yılın ilerleyen aylarında sunulacak ve ChatGPT veya OpenAI hesabı oluşturmaya gerek kalmadan ücretsiz olacak. Başlangıçta, OpenAI’nin yeni tanıttığı amiral gemisi üretici yapay zeka modeli GPT-4o tarafından desteklenecekler.

OpenAI’nin ChatGPT premium planlarından birine abone olan kullanıcılar, Siri ve ChatGPT entegrasyonuna sahip diğer Apple uygulamalarında ücretli özelliklere erişebilecek. Apple, bu entegrasyonlarda “gizlilik korumalarının” yerleşik olduğunu belirtiyor – özellikle, talepler OpenAI tarafından saklanmıyor ve kullanıcıların IP adresleri gizleniyor.

Apple’ın Yapay Zeka Yatırımları

Apple, ChatGPT’yi sistem genelindeki araçlara, örneğin Yazı Araçları’na entegre ederek içerik oluşturma, resim oluşturma ve formüllerle çalışma gibi işlevleri de kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, matematik problemlerini iPad’lerinde el yazısıyla yazabilecek ve uygulama bunları çözebilecek.

Sonuç

Apple’ın ChatGPT entegrasyonu, Siri ve diğer uygulamalar için büyük bir adım olup, kullanıcıların yapay zeka destekli araçlardan daha fazla faydalanmasını sağlayacak. Gizlilik korumaları ve ücretsiz erişim gibi özelliklerle, bu entegrasyon kullanıcı deneyimini artıracak.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -