14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaYapay ZekaMicrosoft Phi-3; Bugüne Kadarki En Küçük Açık Kaynak Yapay Zeka Modeli

Microsoft Phi-3; Bugüne Kadarki En Küçük Açık Kaynak Yapay Zeka Modeli

Microsoft bugüne kadarki en küçük dil yapay zeka (AI) modeli olan Phi-3’ü bugün piyasaya sürdü. Daha küçük yapay zeka modelleri önemli çünkü akıllı telefonlarda çalıştırılma potansiyeline sahipler. Bu model Aralık 2023’te piyasaya sürülen Phi-2’nin halefi ve daha yüksek eğitim veritabanı ve daha yüksek sayıda parametreye sahip. Artan parametreler, yapay zeka modelinin önceki modele kıyasla daha karmaşık soruları anlamasına ve yanıtlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca Phi-3 için kullanılan parametre sayısının 10 katından fazla eğitilmiş modellerle aynı seviyede olduğu da iddia ediliyor.

Küçük dil modelini (SLM) detaylandıran bir ön baskı makalesi arXiv’de yayınlandı. Ancak arXiv hakem incelemesi yapmadığından iddiaların geçerliliği henüz belirlenmedi. Yapay zeka meraklıları yapay zeka modelini Azure ve Ollama aracılığıyla test edebilir. Phi-3-mini için Hugging Face kataloğu da oluşturuldu ancak ağırlık dosyaları henüz yayınlanmadı.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -