31.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaSonia Yapay Zeka Destekli Terapist Botunu Tanıttı

Sonia Yapay Zeka Destekli Terapist Botunu Tanıttı

Sonia, kullanıcıların zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı hedefleyen yapay zeka destekli terapist botu, kullanıma sunuldu.

Günümüzde yapay zeka destekli uygulamalar, pek çok alanda olduğu gibi mental sağlık alanında da yenilikler sunuyor. Bu yeniliklerden biri de Sonia adını taşıyan yapay zeka destekli terapist botu. Sonia, kullanıcıların depresyon, stres, anksiyete ve uyku problemleri gibi çeşitli zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Sonia Nasıl Çalışır?

Sonia, kullanıcıların uygulama içi mesajlaşma veya sesli konuşma yoluyla yapay zeka destekli bir “terapist” ile etkileşime girmesini sağlıyor. Uygulama, bilişsel davranışçı terapi tekniklerini kullanarak kullanıcıların zihinsel sağlıklarını iyileştirmek için ödevler ve görselleştirmeler sunuyor. Sonia, çeşitli jeneratif yapay zeka modellerini kullanarak, kullanıcıların söylediklerini analiz ediyor ve onlara uygun yanıtlar veriyor.

Gizlilik ve Güvenlik

Sonia’nın kurucularından Dustin Klebe, kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda titiz olduklarını belirtiyor. Uygulama, kullanıcıların sadece ad ve yaş bilgilerini saklıyor. Ancak, kullanıcıların konuşma verilerinin nerede ve ne kadar süreyle saklandığı hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.

Terapist ve Kullanıcı İlişkisi

Sonia’nın kurucuları, yapay zekanın insan terapistlerin yerini almasını hedeflemediklerini vurguluyor. Klebe, “Sonia, insan terapistlere erişemeyen veya istemeyen milyonlarca insan için bir çözüm sunmayı amaçlıyor,” diyor. Uygulama, insan terapistlerle olan ilişkilerin yerini almayı değil, tamamlayıcı olmayı hedefliyor.

Zihinsel Sağlık İçin Uygun Maliyetli Bir Alternatif

Sonia, ayda 20 dolar veya yıllık 200 dolar ücretle kullanıcılara sunuluyor. Bu, geleneksel terapi seanslarının maliyetine kıyasla daha uygun bir seçenek sunuyor. Özellikle terapiye erişim zorluğu çeken veya terapi masraflarını karşılayamayan kullanıcılar için etkili bir çözüm olmayı hedefliyor.

Gelecek Planları ve Geliştirmeler

Sonia’nın kurucuları, uygulamayı daha da geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda klinik psikologlar ile daha fazla işbirliği yaparak, uygulamanın güvenilirliğini ve etkinliğini artırmayı planlıyorlar.

Sonia, yapay zeka destekli terapi uygulamaları arasında dikkat çeken bir yenilik olarak öne çıkıyor. Kullanıcıların zihinsel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olma hedefiyle, dijital terapinin geleceğine dair umut verici bir adım atıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -