31.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaAppleiOS 18 ile Mesajlaşma Deneyimi Yeniden Tanımlanıyor

iOS 18 ile Mesajlaşma Deneyimi Yeniden Tanımlanıyor

iOS 18 bu sonbaharda, Apple Intelligence ve yeni özelleştirme araçları gibi büyük iyileştirmelerle birlikte piyasaya sürülecek. Ancak en büyük değişikliklerden biri Mesajlar uygulamasına geliyor: RCS desteği.

RCS, Rich Communication Services’ın kısaltmasıdır ve bir süredir Android cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. SMS/MMS teknik olarak daha yaygın olsa da, daha eski bir teknoloji olmaları nedeniyle daha fazla sınırlamaya sahiptirler. Örneğin, RCS destekli Android cihazlar, diğer mesajlara kalp, başparmak yukarı gibi tepkiler verebilir. RCS ayrıca daha yüksek kaliteli fotoğraf ve video gönderimi, okundu bilgileri, yazma göstergeleri ve daha fazlasını sağlar.

RCS ile iPhone-Android Mesajlaşmaları Daha İyi Hale Geliyor

RCS, iPhone ve Android cihazları arasındaki mesajlaşma deneyimini daha önce hiç olmadığı kadar iyileştirecek. İşte bu durumun sizin için anlamı:

Metin mesajlaşmayı düşündüğümüzde, birkaç farklı mesajlaşma yöntemi mevcuttur:

  • iMessage: Apple’ın kendi özel mesajlaşma sistemi. iPhone’lar, Mac’ler, iPad’ler ve diğer Apple cihazları iMessage üzerinden iletişim kurabilir. Bu durum iOS 18’de değişmiyor. iMessage konuşmaları mavi baloncuklar kullanır.
  • SMS/MMS: iPhone’un Mesajlar uygulamasının Android kullanıcılarıyla iletişim kurarken varsayılan olarak kullandığı sistem. SMS/MMS konuşmaları yeşil baloncuklar kullanır.
  • RCS: SMS ve MMS’in daha yeni, daha iyi bir versiyonudur ve iPhone ile Android cihazlar arasındaki mesajlaşmayı daha önce hiç olmadığı kadar iyileştirir.

iOS 18 ile RCS Yeni Standart Oluyor

iOS 17 ve önceki Mesajlar uygulaması sürümlerinde, iPhone ve Android cihazları arasındaki mesajlaşma güvenilmez olabiliyordu. Bunun nedeni, iPhone’un bu durumlarda SMS/MMS kullanmasıydı ve bu eski teknolojiler iMessage ile pek uyumlu değildi. iOS 18’de RCS desteği kazanıldıktan sonra, Android kullanıcılarıyla yaptığınız konuşmalar daha önce yaşadığınız sıkıntılardan arınmış olmalı. RCS konuşmaları hala yeşil baloncuklar kullanacak, ancak günlük kullanım için çok daha güvenilir olacaklar.

Özellikle, SMS ve MMS tamamen ortadan kalkmıyor, sadece üçüncü sıraya düşüyor. RCS, mesajları göndermek için mobil veriyi kullanır, bu nedenle veri kullanamayacağınız ancak temel bir hücresel bağlantınızın olduğu durumlarda iPhone’unuz SMS kullanacaktır.

Beta Sürümünde Mevcut

RCS, şu anda bazı operatörleri için iOS 18 beta sürümünde desteklenmektedir, bu nedenle beta sürümünü kullanıyorsanız ve operatörünüz uyumluysa bu özelliği test edebilirsiniz. Deneyimin iOS 18 beta süresince değişebileceğini ve tüm özelliklerin hemen desteklenmeyebileceğini unutmayın.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -