21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaAppleApple Yeni M4 Çipini Duyurdu

Apple Yeni M4 Çipini Duyurdu

Apple, yeni iPad Pro’nun performansını artıran M4 çipini tanıttı. İkinci nesil 3 nanometre teknolojisiyle geliştirilen M4, güç verimliliğini artıran ve iPad Pro’nun ince tasarımını destekleyen çip (SoC) üzerindeki bir sistem. Bu çip, Ultra Retina XDR ekranın hassasiyetini, rengini ve parlaklığını optimize eden yeni bir ekran motoru da içeriyor. M4 yongası, 10 adede kadar çekirdeğe sahip bir merkezi işlem birimine (CPU) ve önceki M3’ün GPU mimarisindeki gelişmeleri içeren 10 çekirdekli bir grafik işlem birimine (GPU) sahip. Bu iyileştirmeler arasında Dinamik Önbelleğe Alma ve iPad’de ilk kez donanım hızlandırmalı ışın izleme ve ağ gölgeleme yer alıyor; bu da cihazın gerçekçi grafikler ve karmaşık sahneler oluşturma yeteneklerini artırıyor.

M4, Apple’ın saniyede 38 trilyona kadar işlem gerçekleştirebilen en gelişmiş Neural Engine’iyle donatılmış. Bu, önceki A.I. PC çiplerine kıyasla işlem gücünde önemli bir artışa işaret ediyor ve yapay zeka işlevlerini geliştiriyor. Bu Neural Engine’in CPU’ya entegre gelişmiş makine öğrenimi (ML) hızlandırıcıları, yüksek performanslı GPU ve artırılmış bellek bant genişliği ile birleşimi, iPad Pro’yu yapay zeka ile ilgili uygulamalar için ideal kılıyor.

M4 çipi 28 milyar transistörden oluşuyor ve 3 nanometre sürecinin doğasında bulunan teknolojik gelişmelerden yararlanıyor. Bu yalnızca güç verimliliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda gelişmiş ışık kontrolü ve renk doğruluğu için çift OLED panelleri entegre ederek Ultra Retina XDR ekranın görsel çıkışını daha da artıran yeni bir ekran motorunun uygulanmasını da destekliyor.  M4 çipinin CPU segmenti, gelişmiş dal tahmini ve daha geniş kod çözme ve yürütme kapasitelerine sahip, dört adede kadar yüksek performanslı çekirdek ve altı verimli çekirdekle tasarlanmıştır. Bu çekirdekler, çipin zorlu görevleri yerine getirme yeteneğini güçlendiren yeni nesil ML hızlandırıcıları tarafından destekleniyor.

GPU geliştirmeleri açısından yeni M4 çip, profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda önemli ilerlemeler sağlıyor. GPU’nun Dinamik Önbelleğe Alma yoluyla geliştirilmiş yerel bellek tahsisi, kullanımı ve performansı artırır. Donanımla hızlandırılmış ışın izleme ve ağ gölgelemenin dahil edilmesi, görsel işlemede yeni gerçekçilik ve geometrik karmaşıklık düzeyleri sunar.  M4 çip, Apple’ın watt başına performanstaki liderliğini koruyor ve önceki modellere göre önemli verimlilik iyileştirmeleri sunuyor. Yarı güç tüketimiyle M2 yongasına eşdeğer performans sağlıyor ve çok az güç kullanımıyla çağdaş PC yongalarının performansına yakalıyor denilebilir.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -