31.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaTeknolojiDünyanın en hızlı elektrikli aracı OWL SP600 oldu

Dünyanın en hızlı elektrikli aracı OWL SP600 oldu

Japon otomobil şirketi Aspark, dünyanın en güçlü elektrikli otomobili olma iddiasıyla yola çıktığı Aspark Owl modelini Apollo Intensa Emozione ve yeni Stratos’tan sorumlu ekip de olan İtalyan Manifattura Automobili Torino’nun (MAT) yardımıyla geliştirdiği OWL SP600 ile yeni bir rekora imza attı. Almanya’daki Papenburg test merkezinde saatte 438,74 kilometre sürate ulaşan otomobil “dünyanın en hızlı elektrikli aracı” ünvanını ele geçirdi. Elektrikli otomobil hız rekoru daha önce 415 kilometre ile Hırvatistan merkezli Rimac Nevera’ya aitti.

OWL SP600, 0’dan 100 km/s hıza sadece 1,72 saniyede ulaşabiliyor. Otomobil, 4 elektrikli motordan sağlanan 1953 beygirlik güç ile 2.000 Nm’lik tork elde edebiliyor. Sadece 50 adet üretilecek OWL SP600’ün fiyatı ise 3.4 milyon dolar.

Masanori Yoshida, “Owl hiper otomobili üzerinde çalışmaya başladığımızdan bu yana yaklaşık 10 yıl geçti. Dünyanın en hızlı hızlanan otomobilini hedefledik, ardından bugün yeni hiper otomobilimiz Owl SP600 ile en yüksek hız dünya rekorunu kırmayı denedik ve elde ettik” diyor.

Bahadır Yaramış
Bahadır Yaramışhttp://hardwaremania.com
Teknoloji dünyasına her zaman ilgi duyan biriyim. Oyunlarla tanışmam çocukluğumla başladı ve bu aşkım hiç azalmadı. Teknolojiyi yakından takip etmek benim için bir tutku ve problem çözme becerilerimi sık sık oyunlar ve teknoloji projeleri üzerinde kullanıyorum.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -