14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaEkran KartıAMD Adrenalin 23.8.2 WHQL sürücüsü hazır

AMD Adrenalin 23.8.2 WHQL sürücüsü hazır

AMD bugün Radeon RX GPU’lar için Adrenalin yazılımının en son sürümünü yayınladı. Sürüm 23.8.2 WHQL çıkışına kısa bir süre kala Starfield için optimizasyonla birlikte geliyor.

Starfield bilindiği üzere AMD partnerliğe ile birlikte Radeon GPU’ları ve Ryzen işlemcileri için özel olarak optimize edildi. Adrenalin 23.8.2 WHQL sürücüsü de RX 7900 XTX ve RX 7900 XT GPU’lar kullanılarak test edildiğinde önceki sürüme göre 4K Ultra HD‘de Starfield için %16‘ya kadar performans artışı sunuyor.

DOWNLOAD: AMD Software Adrenalin 23.8.2 WHQL

Highlights

Support for Starfield

  • Up to 16% increase in performance for Starfield @ 4K, using AMD Software: Adrenalin Edition 23.8.2 on the Radeon ️ RX 7900XTX GPU, versus the previous software driver version 23.8.1
  • Up to 16% increase in performance for Starfield @ 4K, using AMD Software: Adrenalin Edition 23.8.2 on the Radeon ️ RX 7900XT GPU, versus the previous software driver version 23.8.1

Fixed Issues

  • Application crash or driver timeout may be observed while playing Baldur’s Gate 3 with DirectX 11 API set on certain systems with Radeon RX 7000 series GPUs.

Known Issues

  • Performance Metrics Overlay may report N/A for FPS on various games.
  • Audio may intermittently become out of sync with video when recording from AMD Software: Adrenalin Edition with AV1 codec.
  • Display may not reach correct brightness with certain games on select SAMSUNG FreeSync Premium Pro monitors or TVs with local dimming setting enabled.

Important Notes

  • AMD is working with the game developers of Starfield to resolve an intermittent driver timeout or visual corruption issue when Dynamic Resolution is set to 75-78% with certain ultra wide monitors. Users experiencing this issue should adjust the Dynamic Resolution option as a temporary workaround.
  • Factory Reset has been temporarily disabled as a precautionary measure while we address isolated installation issues that have been reported during PC upgrades. Users may use AMD Cleanup Utility as a temporary option.
Bahadır Yaramış
Bahadır Yaramışhttp://hardwaremania.com
Teknoloji dünyasına her zaman ilgi duyan biriyim. Oyunlarla tanışmam çocukluğumla başladı ve bu aşkım hiç azalmadı. Teknolojiyi yakından takip etmek benim için bir tutku ve problem çözme becerilerimi sık sık oyunlar ve teknoloji projeleri üzerinde kullanıyorum.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -