21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaEkran KartıNVIDIA GeForce RTX 5090'da 28 GB GDDR7 ve 448 bit bellek veri...

NVIDIA GeForce RTX 5090’da 28 GB GDDR7 ve 448 bit bellek veri yolu olması bekleniyor

Blackwell GPU mimarisi kullanacak olan yeni nesil GeForce RTX 5090 grafik kartıyla ilgili yeni ayrıntılar sızdırılıyor. Şu anda mevcut bilgiler, RTX 5090’ın teknik özelliklerinin ve tasarımının hala geliştirilme aşamasında olduğunu ve NVIDIA’nın Eklenti Kartı (AIC) ortaklarının resmi duyurularının henüz yapılmadığını gösteriyor; bu da mevcut verilerin çoğunun hala spekülatif olabileceğini gösteriyor. NVIDIA GeForce RTX 5090’ın 28 GB GDDR7 belleğe ve 448 bit bellek veriyoluna sahip olduğu söyleniyor. Bu yapılandırma, NVIDIA’nın gelişmiş oyun ve profesyonel uygulamaları desteklemek için bant genişliği ve depolama yeteneklerini geliştirmeye yönelik devam eden çabalarının bir parçasıdır. İlk raporlar, güç tüketimine ve kullanım amacına bağlı olarak serideki olası değişiklikleri gösteren farklı bellek konfigürasyonları önermişti.

Güç açısından RTX 5090’ın toplam grafik gücünün (TGP) 450 watt civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, 600 watt’a kadar tüketen yapılandırmaların 18 GDDR7 bellek yongasını kullanmasının beklendiği RTX 50 serisindeki diğer modellerle tezat oluşturuyor. Buna karşılık, 350 watt’lık bir model yalnızca 8 bellek yongasına sahip olabilir. Bu ayrımlar, NVIDIA’nın farklı kullanıcı ihtiyaçlarını ve sistem yeteneklerini karşılamak için aynı seride sunmayı amaçladığı değişen performans ve verimlilik seviyelerini vurgulanıyor.

Ayrıca GeForce RTX 5090 Founders Edition’ın 2 yuvalı bir tasarımı benimseyebileceği belirtiliyor ancak gerçekten 600 watt gerektirip gerektirmeyeceği gibi nihai güç özellikleri henüz doğrulanmadı. Tasarımın bu yönü, mevcut sistemlerle uyumluluğu ve kararlı çalışma için gereken genel termal tasarımı etkilediği için çok önemli.

Daha fazla spekülasyon, RTX 5090’ın tam donanımlı bir versiyonunun potansiyel olarak 32 GB’a kadar GDDR7 bellek ve 512 bit bellek veri yolu sunarak bellek kapasitesinde ve aktarım hızlarında iyileştirmeler sağlayabileceğini öne sürüyor. Bu tür özellikler, RTX 5090’ı üst düzey oyun ve içerik oluşturma görevleri için son derece güçlü bir seçenek olarak konumlandıracak ve mevcut GPU teknolojisinin sınırlarını zorlayacakt.

Beklentilere rağmen NVIDIA’nın Computex 2024’te GeForce RTX 50 serisi hakkında daha fazla bilgi açıklama ihtimali oldukça belirsiz. Ancak AIC ortaklarının Blackwell mimarisine dayalı kartlar için endüstriyel tasarımlar ve soğutma çözümleri üzerinde çalışmaya başlamasıyla birlikte geliştirme devam ediyor; bu da yakın gelecekte daha somut güncellemelerin mevcut olabileceğini gösteriyor.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -