17.2 C
İstanbul
13 Nisan 2024 Cumartesi
No menu items!
Ana SayfaHaberlerÇin, telefonlar için yüz tanıma zorunluluğu getiriyor

Çin, telefonlar için yüz tanıma zorunluluğu getiriyor

Çin, cep telefonu satın alan vatandaşları için cihazlarını yüz tanıma özelliğiyle kaydettirmelerini zorunlu hale getiriyor. Bu zorunluluk kişisel özgürlüklerin kısıtlanması noktasında eleştiriler alırken hükümet durumun anonim internet kullanımını önlemeye yönelik olduğunu söylüyor.

Çin‘de anonim internet kullanımını önlemek için yeni başlayacak uygulamayla 1,4 milyar kişi yüz tanıma özelliklerini zorunlu olarak kaydettirecek. 1 Aralık itibariyle getirilen yeni uygulamayla Çin’de kullanıcıların telefonlarındaki yüz tanıma bilgileri devletle paylaşılacak. Böylece internetin anonim olarak kullanılması engellenecek.

Çin hükümeti ise, bu düzenlemeyle vatandaşların internetteki ‘meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı amaçladığını savunuyor. Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de yaklaşık 170 milyon yüz tanıma özellikli güvenlik kamerası bulunuyor. İnternet paylaşımlarında da gerçek isim kullanılması zorunlu. Çin’de yeni telefon hattı satın alanların fotoğrafları ve kimlik kartlarıyla birlikte kayıt olmaları zorunluydu. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler

- Advertisment -

Recent Comments