14.4 C
İstanbul
25 Nisan 2024 Perşembe
No menu items!
Ana SayfaHaberlerGoogle, adware istilasına uğramış 85 uygulamayı Play Store'dan kaldırdı

Google, adware istilasına uğramış 85 uygulamayı Play Store’dan kaldırdı

Google, Play Store’da yeni bir yasaklama dalgası daha gerçekleştirdi. 85 adware istilasına uğramış uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Söz konusu adware, Trend Micro’ya göre “AndroidOS_Hidenad.HRXH” olarak biliniyor. 

Bu reklam yazılımı can sıkıcı bir şekilde kapatılması zor, tam ekran reklamlar içeriyor. Trend Micro bu adware uygulamasının yalnızca Android 8.0 veya daha eski olan cihazları etkilediğini belirtiyor. Android’in daha yeni sürümleri uygulamalar görevlerini yerine getirmeden önce bir onay iletişim kutusu görüntülüyorlar.

Google’ın zaman zaman kötü amaçlı uygulamaları Play Store’dan kaldırdığını paylaşıyoruz. Çoğu zaman bu uygulamalar bir fotoğraf uygulaması veya bir oyun gibi maskelenebiliyor. Ancak kullanıcılar aygıtlarına bu uygulamaları yüklediğinde genellikle kötü amaçlı yazılım veya adware benzeri gizli bir yazılım içeriyor. Son gelişmeler ışığında bu uygulamaların 8 milyondan fazla indirildiğini hatırlatarak bilinmeyen ve şüphelendiğiniz uygulamaları telefonlarınıza yüklemekten kaçınmanızı tavsiye edebiliriz.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -