21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaMobilWWDC Öncesi iOS 18 için Beklenen Değişiklikler

WWDC Öncesi iOS 18 için Beklenen Değişiklikler

Apple'ın Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) tanıtılacak iOS 18 ile birlikte Ana Ekran özelleştirme seçenekleri, yenilenmiş Kontrol Merkezi ve Apple Haritalar'da özel rota oluşturma gibi birçok heyecan verici değişiklik geliyor.

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) 2024, 10 Haziran başlayacak ve bu etkinlikte yeni AI özelliklerinin yanı sıra iOS 18 için bir dizi yenilik de tanıtılacak. İşte yapay zeka dışında WWDC’de duyurulması beklenen iOS 18’deki bazı önemli değişiklikler.

Ana Ekran İkonlarının Yerleştirilmesi

Söylentilere göre Apple, kullanıcıların uygulama ikonlarını ve widget’ları Ana Ekran’da serbestçe yerleştirmelerine izin verecek. Bu, iPhone kullanıcılarının mevcut sabit hizalı ızgaradan kurtulmalarını ve widget’lar ile uygulama ikonları arasında boşluklar oluşturmalarını sağlayacak. Bu özellik, Android’de sunulan işlevsellik ile uyumlu olacak ve iPad’deki widget’ların serbestçe yerleştirilebilmesi özelliğini tamamlayacak.

Uygulama İkonlarının Temalandırılması

iOS 18 Ana Ekranı’na gelecek büyük bir değişiklik, uygulama ikonlarını özelleştirme yeteneği olacak. Bloomberg’e göre bu yeni özellik, kullanıcıların uygulama ikonlarının rengini sistem genelinde değiştirmelerine olanak tanıyacak. Bu, kullanıcıların sosyal medya ikonlarını mavi veya finans uygulamalarını yeşil yapabilmelerine imkan tanıyacak.

Apple Haritalar Güncellemeleri

Apple Haritalar, iOS 18 ile yeni özel rota oluşturma desteği ekleyecek. Bu özellik, iPhone kullanıcılarının bir gezi için kendi spesifik rotalarını tasarlamalarına olanak tanıyacak. Bu, kullanıcıların mevcut rota seçeneklerinin ötesine geçerek tamamen kendi rotalarını oluşturabilmelerini sağlayacak.

Kontrol Merkezi Yenilemesi

Bloomberg’e göre, iOS 18, iPhone kullanıcılarına yenilenmiş bir Kontrol Merkezi işlevselliği getirecek. Yeni Kontrol Merkezi tasarımı, güncellenmiş bir müzik widget’ı ve HomeKit entegrasyonunda iyileştirmeler içerecek. Bu, kullanıcıların Kontrol Merkezi’nde daha fazla özelleştirme yapabilmelerine imkan tanıyacak.

Mesajlarda Metin Efektleri

Geçen hafta çıkan bir rapora göre, iOS 18, Mesajlar uygulamasına metin efekti desteği ekleyecek. Bu özellik, kullanıcıların bir mesaj içerisindeki bireysel kelimelere animasyonlar eklemelerine olanak tanıyacak.

Yeni Ayarlar Uygulaması

Son olarak, iOS 18’in iPhone kullanıcıları için yeni bir Ayarlar uygulaması içereceği bildiriliyor. Yeni Ayarlar uygulaması, geliştirilmiş bir arayüz ve daha güçlü bir arama özelliği ile geleceği söyleniyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -