21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaBeyoncé'nin yeni albümü 'Cowboy Carter' yapay zeka müziğine karşı cephe açıyor.

Beyoncé’nin yeni albümü ‘Cowboy Carter’ yapay zeka müziğine karşı cephe açıyor.

Beyoncé’nin “Kovboy Carter”ı piyasaya çıkalı yalnızca birkaç gün oldu, ancak önümüzdeki yıllarda onun hakkında konuşacağımız şimdiden belli; yayın platformlarında rekorlar kırıyor ve sanatçının kendisi de buna “Şimdiye kadar yapılmış en iyi müzik ” diyor. Ancak “Kovboy Carter”ın basın açıklamasının ortasında Beyoncé, yapay zekanın müzikteki artan varlığına karşı beklenmedik bir açıklama yaptı.

Beyoncé, “Müzik yaratmanın keyfi hiçbir kuralın olmamasıdır” dedi. “Dünyanın geliştiğini gördükçe, saflıkla daha derin bir bağ hissettim. Yapay zeka, dijital filtreler ve bilgisayar programlarına karşı gerçek enstrümanlara geri dönmek istedim.”

Beyoncé nadiren röportaj yapıyor ve yeni albüm hakkındaki yorumlarının her birine daha fazla önem veriyor; bu sözler, hayranların albümün her bir öğesini ve bunların birbirine nasıl uyduğunu anlamalarına yardımcı olacak birkaç başlangıç ​​noktası arasında yer alıyor. Yani onun yapay zeka konusundaki tutumu sadece bir muhabirle yapılan sohbette yapılan basit bir yorum değil. Bu kasıtlı.

Yapay zeka tarafından üretilen sanata karşı temel tepki, bu teknolojinin çalışma şeklinden geliyor. Yapay zeka destekli müzik üreteçleri dakikalar içinde yeni parçalar oluşturabiliyor ve sanatçıların vokallerini korkutucu derecede ikna edici derecede taklit edebiliyor. Bazı durumlarda bunun nedeni yapay zekanın, işlerinin yerini alabileceği sanatçıların çalışmaları üzerinde eğitiliyor olmasıdır.

Büyük dil modelleri ve yayılma modelleri, yapay zeka tarafından oluşturulan eserlerin oluşturulabilmesi için genişleyen metin, görüntü ve ses veritabanlarına ihtiyaç duyar. Open AI ve Stability AI gibi en iyi bilinen AI şirketlerinden bazıları, telif hakkıyla korunan sanat eserlerini içeren veri kümelerini izinsiz kullanıyor. Stability AI’nin müzik modeli lisanslı stok müzik üzerine eğitilmiş olsa da şirketin görüntü oluşturucusu Stable Diffusion için durum böyle değil. Stabilite AI’nin Ses Başkan Yardımcısı Ed Newton-Rex, bunun üzerine işinden ayrıldı çünkü “şirketin, telif hakkıyla korunan çalışmalar üzerinde üretken yapay zeka modellerinin eğitiminin ‘adil kullanım’ olduğu yönündeki görüşüne [katılmıyor].”

Beyoncé gibi sanatçıların bu teknoloji hakkında güçlü hislere sahip olması şaşılacak bir şey değil; çok fazla yapay zeka modeli, sanatçıların çalışmaları üzerinde onların rızası olmadan eğitildi ve özellikle de bunları destekleyecek nüfuza sahip olmayan yükselen müzisyenler için, bu daha da zor olacak. Zaten acımasız olan bir sektöre girin. Beyoncé’nin duruşu “Kovboy Carter” bağlamında daha da anlamlı oluyor.

Her ne kadar yapay zekayı açıkça tartışmasa da, “Kovboy Carter” halihazırda sanat eserlerinin izinsiz olarak çalınması ve el konulması konusunu ele alıyor. Beyoncé, albümün kendisinde dinleyicilere, siyahi müzisyenlerin genellikle Güney beyaz kültürünü temsil ettiği varsayılan country müziğinin temelini nasıl oluşturduğuna dair bir tarih dersi veriyor.

“Kovboy Carter” başlığı bile siyah müziğin beyazların çıkarı için kullanılmasına bir selam niteliğinde. Her ne kadar “Carter” Beyoncé’nin ismine atıfta bulunsa da, aynı zamanda country müziğinin ” ilk ailesi ” olan Carters’a da bir selam niteliğindedir ve bu Carters , şu anda country olarak bildiğimiz ve dışlamaya devam eden stili geliştirmek için Siyah müzisyenlerin çalışmalarını aldı. Siyah sanatçılar (kısa bir süre önce Oklahoma’daki bir radyo istasyonu, bir dinleyicinin Beyoncé’nin “Texas Hold ‘Em” şarkısını çalma isteğini, Beyoncé onların taşralı sanatçı tanımına uymadığı için reddetti). Beyoncé’nin yapay zekaya karşı görünüşte rastlantısal duruşu da benzer bir gerçeği gün yüzüne çıkarıyor: Bir kez daha, sanatçıların çalışmaları onların rızası olmadan çalınıyor ve başka bir şeye dönüştürülüyor, kültürel katkıları için onlara herhangi bir ödeme veya kredi sağlanmıyor.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -