21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaCleveland Clinic, Yapay Zeka ve Kuantum Hesaplama ile Sağlıkta Devrim Yapmaya Hazırlanıyor!

Cleveland Clinic, Yapay Zeka ve Kuantum Hesaplama ile Sağlıkta Devrim Yapmaya Hazırlanıyor!

Cleveland Clinic, IBM ve Birleşik Krallık'taki Science and Technology Facilities Council'ın (STFC) Hartree Centre'ı, kuantum hesaplama ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak sağlık ve biyomedikal bilimleri geliştirmeyi amaçlayan yenilikçi bir işbirliğini duyurdu.

Cleveland Clinic Baş Araştırma Bilgi Sorumlusu Dr. Lara Jehi, “Bu uluslararası işbirliği, endüstri, hükümet ve sağlık sektöründen bilim insanları, klinik araştırmacılar ve doktorlardan oluşan multidisipliner bir ekibi bir araya getiriyor. Araştırma ekipleri, sağlık hizmetlerini geliştirmek ve dünya çapında hastalar için yeni tedavileri hızlandırmak amacıyla yüksek performanslı ve kuantum hesaplamayı kullanacak. Cleveland Clinic London, Birleşik Krallık’taki yenilikçi klinik bakım ile Cleveland Clinic’in küresel ayak izi arasında merkezi bir bağlantı olacak” dedi.

IBM Araştırma Zürih Direktörü Alessandro Curioni, “Bu ortaklık, ileri hesaplamanın sağlık ve yaşam bilimlerinde kullanımını araştırmak için önemli bir rol oynayacak” dedi. “Kuantum hesaplama, yapay zeka ve ötesinde keşif alanlarını araştırmak için Cleveland Clinic London ve Hartree Centre’dan araştırmacılarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

İki Klinik Araştırma Projesi

İşbirliğini başlatmak için iki klinik araştırma projesi hayata geçirildi. Bu projeler, IBM ve Hartree Centre ekipleri ile yakın işbirliği içinde çalışacak olan epilepsi araştırmacısı Dr. Jehi ve Cleveland Clinic London Akademik Sorumlusu Charles Knowles tarafından yönetilecek. Projeler, IBM ve Hartree Centre arasındaki işbirliği olan Hartree Ulusal Dijital İnovasyon Merkezi tarafından desteklenecek.

İlk proje, Cleveland Clinic London’daki bakımın hastalar üzerindeki etkisini nesnel olarak ölçmek için gelişmiş yapay zeka araçlarını uygulayacak. IBM, Hartree Centre ve Cleveland Clinic’ten araştırmacılar, yaygın hastane prosedürlerinin bir hastanın genel sağlığı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini inceleyecek, böylece hasta sonuçlarını iyileştirmeyi hedefleyecek.

İkinci proje, Dr. Jehi’nin IBM ve Hartree Centre ile işbirliği içinde, büyük ölçekli veri setlerini analiz etmek için kuantum hesaplamayı kullanacak. Epilepsi hastalarında cerrahi yanıtı daha iyi tahmin eden moleküler özellikleri belirlemeyi amaçlayan bu proje, kişiselleştirilmiş tedavi planları geliştirmeyi ve hasta sonuçlarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Kuantum Hesaplama ve Sağlıkta İnovasyon

Cleveland Clinic’in IBM ile stratejik ortaklığı – Discovery Accelerator – aracılığıyla, sağlık ve biyomedikal araştırmalarda yenilikçi çözümler geliştiriliyor. Geçen yıl IBM, Cleveland Clinic’te sağlık araştırmalarına adanmış dünyanın ilk kuantum bilgisayarı olan IBM Quantum System One’ı kurdu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -