31.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaAppleApple, Yeni Şifreler Uygulamasını Tanıtmaya Hazırlanıyor

Apple, Yeni Şifreler Uygulamasını Tanıtmaya Hazırlanıyor

Apple, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15 ile entegre olacak yeni bir Şifreler uygulamasını tanıtmayı planlıyor. Bu uygulama, kullanıcıların giriş bilgilerine kolay erişim sağlamayı ve daha güçlü şifreler kullanmayı teşvik edecek.

Apple, iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15 ile birlikte yeni bir Şifreler uygulaması tanıtmaya hazırlanıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, bu uygulama, 1Password ve LastPass gibi üçüncü parti uygulamalara alternatif olarak sunulacak ve iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının kayıtlı giriş bilgilerine daha kolay erişimini sağlayacak.

Yeni Özellikler ve Kolaylıklar

Apple’ın işletim sistemlerinde halihazırda yer alan Şifreler özelliği, Ayarlar uygulaması içinde gizli kalıyor ve kullanıcılara ulaşmak bazen zor olabiliyor. Apple, Safari üzerinden doğrudan giriş bilgilerini saklama ve şifre oluşturma gibi yeni özellikleri yavaş yavaş tanıtıyor.

Yeni Şifreler uygulaması, iCloud Anahtar Zinciri üzerine inşa edilecek ve Apple cihazları arasında giriş ve şifre bilgilerini senkronize edecek. Bu uygulama, Ayarlar’daki mevcut Şifreler bölümünün tüm özelliklerini destekleyecek ve ayrıca Vision Pro ve Windows PC’lerle de uyumlu olacak.

Şifreler ve Güvenlik

Uygulama, web siteleri, Wi-Fi ağ şifreleri ve Face ID veya Touch ID ile web sitelerine şifre yerine giriş yapmayı sağlayan Passkeys gibi özellikleri içerecek. Kullanıcılar, uygulamayı kullanarak giriş yaptıklarında veriler otomatik olarak web sitelerine ve uygulamalara yerleştirilecek.

Apple’ın amacı, müşterilerin daha güçlü şifreler kullanmalarını teşvik etmek ve birden fazla web sitesi ve hizmet için aynı şifreyi tekrar etmelerini önlemektir. Apple, bu yeni uygulama ile 1Password gibi uzun süredir piyasada olan üçüncü parti şifre hizmetleriyle rekabet edecek ve müşterilerin diğer hizmetlerden şifrelerini ithal etmelerine olanak tanıyacak.

Apple, yeni Şifreler uygulamasını önümüzdeki Pazartesi günü düzenlenecek WWDC açılış etkinliğinde tanıtmayı planlıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -