14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaBilimHastalıklara Özel Tedaviler Oluşturmayı Sağlayacak Yapay Zekalı Gen Düzenleyici "OpenCRISPR" hazır

Hastalıklara Özel Tedaviler Oluşturmayı Sağlayacak Yapay Zekalı Gen Düzenleyici “OpenCRISPR” hazır

Kaliforniya merkezli bir yapay zeka (AI) ilk protein tasarım şirketi olan Profluent, Salı günü doğada bulunmayan CRISPR benzeri proteinler üretebilen AI modelini duyurdu. CRISPR veya Kümelenmiş Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar, bilim adamlarının organizmalarda hassas gen düzenlemesi için kullanabileceği önemli proteinleri içeren bir komplekstir. Şirket, yapay zeka kullanımının, şu anda tedavisi mümkün olmayan hastalıklara yönelik özel tedaviler oluşturmaya yardımcı olabilecek çok sayıda bu tür protein oluşturabileceğini iddia ediyor.

Profluent’in kurucusu ve CEO’su Ali Madani, AI modelini X’te (eski adıyla Twitter olarak biliniyordu) bir dizi gönderiyle duyurdu. Şirket ayrıca girişimi detaylandıran bir blog yazısı hazırladı ve araştırma makalesinin ön baskı versiyonu bioRxiv’de yayınlandı. Şirket, DNA editörü üreten yapay zeka modelini duyurmanın yanı sıra, yapay zeka tarafından oluşturulan gen editörlerinden biri olan OpenCRISPR-1’i hem etik araştırmalar hem de ticari kullanımlar için lisanslayan ilk açık kaynak sürümü olarak piyasaya sürdü.

CRISPR bilim insanlarının ana odağı olsa da, gen düzenleyici görevi gören Cas9 proteini ve eşdeğerinin yalnızca doğada mevcut olması nedeniyle araştırmalar sınırlıdır. Sonuç olarak, bilim insanları farklı gen düzenleyici türlerini ve bunların etkilerini keşfetmek için önemli miktarda zaman harcıyorlar. Profluent, “büyük ölçekli dizi ve biyolojik bağlam” üzerine eğitilmiş şirket içi büyük dil modeli (LLM) tarafından desteklenen yapay zeka modelinin artık doğada bulunmayan milyonlarca çeşitli CRISPR benzeri protein üretebileceğini iddia ediyor. Teorik olarak, bu sentetik gen editörleri, daha önce tedavi edilemez olduğu düşünülen hastalıklara tedavi bulmada çok önemli bir rol oynayabilir.

Şirket, blog yazısında şunları söyledi: “OpenCRISPR-1 gen editörü, Tip II Cas9 nükleazının prototip mimarisini koruyor ancak SpCas9’dan 400’den fazla mutasyon ve bilinen diğer herhangi bir doğal CRISPR ile ilişkili proteinden yaklaşık 200 mutasyon uzakta.”

Basitçe söylemek gerekirse CRISPR, bakterilerde ve diğer bazı tek hücreli organizmalarda bulunan bir kompleks veya sistemdir. Bu kompleks, düzenlemeyi mümkün kılmak için DNA’nın gen iplikçiklerinde hassas kesimler yapma özel yeteneğine sahip Cas9 (veya Cas12 ve Cas13 gibi benzer proteinler) proteinlerini içerir. İlk kez 1987’de keşfedildi ve o zamandan beri bilim insanları onun üzerinde kapsamlı araştırmalar yapıyor. Teknolojinin çok geniş uygulamaları var ve daha yüksek verime sahip, hastalıklara karşı dirençli ve kuraklığa dayanıklı mahsul çeşitlerini yapay olarak oluşturmak için halihazırda kullanılıyor.
Ayrıca sivrisineklerin DNA’sını değiştirerek sıtma gibi hastalıkları yaymamalarını sağlamak için de kullanılıyor. Orak hücreli anemi gibi hastalıklardan mustarip hastaları tedavi etmek için deneyler yapılıyor. Ayrıca teknolojinin, hastalıklara karşı doğal olarak dirençli ve daha yüksek fiziksel ve zihinsel yetenekleri destekleyen genlere sahip bebekler yaratmak için embriyonun DNA’sını düzenlemek için kullanılabileceği de teorize ediliyor.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -