31.4 C
İstanbul
21 Temmuz 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaNBC, Olimpiyat özetlerinde spiker Al Michaels'ın sesinin yapay zeka versiyonunu kullanacak

NBC, Olimpiyat özetlerinde spiker Al Michaels’ın sesinin yapay zeka versiyonunu kullanacak


NBC, bu yaz ünlü spor spikeri Al Michaels’ı Olimpiyatlara geri getiriyor ancak beklenmedik bir gelişme var: Sesi yapay zeka tarafından yaratılacak.

NBC, Çarşamba günü Peacock yayın platformunun abonelerine Yaz Oyunları’nın günlük özetlerini iletmek için Michaels’ın sesini yapay zeka yazılımı kullanarak yeniden yaratacağını duyurdu. Bu, büyük bir medya şirketinin yapay zekayı kullanmasında bir dönüm noktası oldu. Olimpiyatlar için yapay zeka sesinin kullanımı, teknolojinin özellikle görüntü, ses ve metin oluşturma yeteneği bakımından büyük ilerleme kaydetmesiyle birlikte geldi. Bu da, gazetecilik gibi yaratıcı endüstrilerde yapay zekanın nasıl kullanılabileceği veya kullanılması gerektiği konusunda soruları gündeme getirdi.

“Peacock’ta Günlük Olimpiyat Özetiniz” adı verilen yeni bir araç, etkinlik güncellemeleri, sporcuların geçmiş hikayeleri ve abone tercihlerine göre kişiselleştirilmiş diğer ilgili içerikleri içerebilen 10 dakikalık öne çıkanlar paketlerini etkinleştirecek .

Şirket, Paris’teki 5.000 saatlik canlı yayından alınan önemli anların yaklaşık 7 milyon farklı şekilde paketlenebileceğini ve bu sayede yapay zekanın (insan değil, yapay zeka) kişiselleştirilmiş özetler sunmanın önemli ölçüde daha etkili bir yolu haline geleceğini söyledi.

Michaels bir basın açıklamasında, “Bana bu konuda yaklaşıldığında şüpheciydim ama açıkçası merak ediyordum,” dedi. “Sonra akıllarından geçenleri ayrıntılı olarak anlatan bir gösteri gördüm. ‘Ben de varım’ dedim.”

NBC sözcüsü CNN’e yaptığı açıklamada Michaels’ın olaydaki rolünden dolayı tazmin edildiğini söyledi.

Uzun zamandır sunuculuk yapan Michaels, şu anda Amazon Prime’da Perşembe Gecesi Futbolu’nun maç anlatımı spor spikeridir . Ayrıca , hem NBC hem de ABC için önceki Olimpiyat Oyunları yayınlarındaki çalışmalarıyla ve New York, Lake Placid’deki 1980 Kış Olimpiyatları’nda Mucize Buz Oyununu anlatmasıyla da tanınır .

NBC, yapay zeka sisteminin Michaels’ın daha önce yayınladığı ses kayıtları kullanılarak eğitildiğini söyledi.

Şirket, NBC Sports editörlerinden oluşan bir ekibin ses ve klipler dahil tüm içeriği inceleyerek her şeyin gerçeklere uygun olduğundan ve isimlerin doğru telaffuz edildiğinden emin olacağını söyledi.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -