14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaYapay ZekaOpenAI, Voice Engine'i kötüye kullanma endişeleri nedeniyle erteledi

OpenAI, Voice Engine’i kötüye kullanma endişeleri nedeniyle erteledi

Ses sentezi, 1978’deki Speak & Spell oyuncak cihazından bu yana uzun bir yol kat etti. Bu oyuncak, elektronik ses kullanarak kelimeleri sesli olarak okuma yeteneği ile insanları çok etkilemişti. Şimdi derin öğrenme yapay zeka modelleri kullanılarak yazılım sadece gerçekçi sesler yaratmıyor, aynı zamanda küçük ses örneklerini kullanarak var olan sesleri inandırıcı bir şekilde taklit edebiliyor.

Bu doğrultuda, OpenAI yeni Voice Engine’i duyurdu, kaydedilmiş bir sesin 15 saniyelik bir segmentine dayanan sentetik sesler oluşturmak için text-to-speech AI modeli. Bir ses klonlandıktan sonra bir kullanıcı metni Voice Engine’e girebilir ve bir AI üretilmiş ses sonucu alabilir. Ancak OpenAI teknolojisini geniş çapta henüz yayınlamaya hazır değil. Şirket, öncelikle bu ayın başında geliştiricilerin Voice Engine API’ına kaydolabileceği bir pilot program başlatmayı planlıyordu. Ancak bu konu üzerinde biraz daha düşündüklerine henüz bu teknojisi geniş kitlelere açmak için erken olduğuna karar verdiler.

Genel olarak ses klonlama teknolojisi pek yeni değila ncak OpenAI’ın kendi markasının ses teknolojisini kullanıma sunma eğiliminde olması dikkat çekici. Ve bir bakıma, şirketin bu teknolojiyi tamamen yayınlamak konusundaki çekinceleri daha büyük bir hikaye olabilir.

OpenAI, ses teknolojisinin faydalarının doğal sesler aracılığıyla okuma yardımı sunma, içeriği çevirirken yerel aksanları koruyarak yaratıcıların küresel erişimini sağlama, kişiselleştirilmiş konuşma seçenekleri ile sözsüz bireylere destek olma, konuşmayı etkileyen koşullardan sonra hastalara kendi seslerini geri kazandırma gibi birçok faydalı kullanım alanı olduğunu söylüyor.

Ancak bunun yanı sıra, birinin 15 saniye ses kaydı ile herhangi birini etkili bir şekilde klonlayabilmesi demek, ve bu potansiyel kötüye kullanım için açık çek demek. OpenAI Voice Engine’ini geniş çapta yayınlamasa bile, sesleri klonlayabilme yeteneği zaten telefon dolandırıcılıklarında ve seçim kampanyası robot konuşmalarında, Joe Biden gibi politikacıların klon seslerinin kullanıldığı durumlara zaten şahit olduk bile.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -