15.5 C
İstanbul
25 Nisan 2024 Perşembe
No menu items!
Ana SayfaYapay ZekaYapay zeka çılgınlığı Taco Bell ve Pizza Hut'a yayılıyor

Yapay zeka çılgınlığı Taco Bell ve Pizza Hut’a yayılıyor

Kimden sorarsanız sorun (ve onu nasıl tanımladığınıza bağlı olarak), teknoloji yararlı olabilir ya da olmayabilir, ama bir şey kesindir: Bu günlerde yemek sektöründe bile AI hype’ı şirket pazarlamasını domine ediyor. Wall Street Journal’ın bir raporuna göre, kurumsal fast food devi Yum Brands, Taco Bell, Pizza Hut, KFC ve Habit Burger Grill dahil olmak üzere restoran zincirleri genelinde “Önce-AI” mentalitesini benimsemektedir. Şirketin baş dijital ve teknoloji sorumlusu Joe Park, AI’nın bu restoranların işleyişinin neredeyse her yönünü şekillendireceğini söyledi.

Geçmişte de tartıştığımız gibi, yapay zeka kapalı bir terimdir. Bağlama bağlı olarak pek çok farklı şey ifade edebilir, bu arasında Pac-Man’deki bilgisayar kontrollü hayaletler, dama oynayan algoritmalar ya da büyük dil modelleri. Ancak bu teknoloji ikliminde A.I. hakkında konuşmak bile genellikle şirket hisse fiyatlarını artırır. Wall Street Journal’a göre, şirket teknoloji ve otomasyona yaptığı yatırımı arttırdı ve satışlarının yaklaşık %45’i artık çevrimiçi ve uygulama tabanlı sipariş verme ve teslimat hizmetleri üzerinden sağlanıyor ve “AI”yi müşterileri profillendirmek ve kişiselleştirilmiş teklifler sunmak için kullanmayı umuyor, amacı satın almaları artırmak ve yeni müşteriler edinmektir.

Şirket, restoran müdürleri tarafından kullanılan mobil uygulama içinde ChatGPT benzeri bir sohbet botunu test etmektedir, bu geliştirme takım üyelerinin bir insan yerine doğrudan uygulamaya “Bu fırının sıcaklığını nasıl ayarlamalıyım?” gibi sorular sormasına olanak tanıyacaktır. Yum Brands’ın ayrıca sesli AI’yi drive-through siparişleri için ve araç sayılarını ve beklemeyi izlemek için görüntü tanıma gibi müşteri odaklı uygulamalarda kullanımını araştırdığı bildirilmektedir.

Ayrıca şirket, operasyonları daha da optimize etmek için dijital olarak bağlı ve yönetilen mutfak cihazlarını incelemektedir.
Fast food sektöründeki AI ve otomasyonun benimsenmesi bazı eleştirmenler arasında iş kaybı endişeleri doğururken, Yum Brands çalışanlarının şirketin işleyişinde kritik bir rol oynamaya devam edeceğini iddia etmektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -