14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaYapay ZekaYapay zeka enerji ihtiyacı 2030 yılına kadar Amerika'nın toplam elektrik sarfiyatının dörtte...

Yapay zeka enerji ihtiyacı 2030 yılına kadar Amerika’nın toplam elektrik sarfiyatının dörtte birine ulaşabilir

The Wall Street Journal’ın bu hafta başında aktardığı bir röportajda Arm CEO’su Rene Has, yapay zekanın elektriğe olan “doyumsuz” susuzluğu konusunda uyardı ve mevcut durumda yapay zekanın ABD’nin elektirk şebekesinin %4’lük kısmını kullandığını ama bunun maksimum 2030 yılına kadar %25’e kadar artacağını bildirdi.

Rene, ChatGPT’nin istek başına yaklaşık 2,9 watt-saat elektrik tükettiğini belirten Ocak ayındaki Uluslararası Enerji Ajansı raporunu baz almış olabilir ; bu, standart bir Google aramasının yaklaık 10 katına tekabül ediyor. Orijinal rapor, standart 2,9 watt-saatlik örneğin, 60 watt-saatlik bir ampulü üç dakikadan kısa bir süre çalıştırmak yeterli enerjiye denk olduğunu söylüyor.

Rene, verimlilikte büyük iyileştirmeler yapılmadan ve/veya büyük ölçüde artırılan hükümet düzenlemeleri olmadan, mevcut eğilimin “pek sürdürülebilir” olmadığını ve haklı olabileceğini belirtiyor. 

Not: Bu durumda verimlilikte iyileştirmelerin mevcut TMSC üretim teknolojilerinin de nerede ise sınırlarına geldiği düşünülürse çok fazla olmayacağını söyleyebiliriz. Yarı iletken yonga üretiminde verimlilik çalışmaları (VHDL optimizasynları vb.) her geçen gün hız kazansa da daha önce belirttiğimiz gibi gelecek “nükleer füzyon” santrallerine muhtaç gözüküyor.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -