14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaAppleApple M4 işlemci ailesinin yapay zeka odaklı olması bekleniyor

Apple M4 işlemci ailesinin yapay zeka odaklı olması bekleniyor

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre yeni nesil Apple Silicon’un üretimi yaklaşıyor . Apple merkezli muhabire içeriden kişiler tarafından üç farklı Apple M4 işlemcinin hazırlandığı söylendi. Apple yeni M4 işlemcisinde kaçırdığına inandığı yapay zeka trendini yakalamayı umuyor.

Gurman, Apple bilgisayarların son aylarda satış rakamlarının çok iyi olmadığını söylüyor. Geçen mali yılda bilgisayar satışlarında %27’lik bir düşüş yaşandı. Apple bir satış stratejisi olarakta yeni M4 işlemcisini pazarlarken “yapay zeka” vurgusunun etkili olacağını düşünüyor.

Donan, Brava ve Hidra

Bloomberg raporu üç Apple M4 çip kod adını vurguluyor, ancak ne yazık ki pek fazla bir teknik bilgi yok. Gurman’ın kaynakları, giriş seviyesi M4 çipinin kod adının Donan olacağını söylüyor. Brava adlı daha güçlü bir SoC, orta sınıf pazara hitap edecek. Bu arada, Apple M4 Hidra gelecek neslin en üst düzey SoC’si olacak. Bu üç ürün belki de M4, M4 Pro ve M4 Max’in rollerini üstlenecekler.

Tüm üreticiler yeni işlemcilerinde mutlaka yapay zeka hızlandırma yeteneklerini kendilerine kazandırmak istiyorlar ve rekabetin kızışması daha agresif satış stratejilerine neden olabilir. Örneğin bu yılın sonlarına doğru çıkması beklenen  Lunar Lake ve  Qualcomm Snapdragon X Elite gibi heyecan verici yeni işlemcilerde yolda.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -