14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaBilimUS Space Force yörüngedeki ilk askeri tatbikatı planlıyor

US Space Force yörüngedeki ilk askeri tatbikatı planlıyor

US Space Force (ABD Uzay Kuvvetleri) Perşembe günü yaptığı duyuruda, ordunun “yörüngedeki saldırganlığa” nasıl karşı koyabileceğini göstermek amacıyla türünün ilk örneği olan bir görev için Rocket Lab ve True Anomaly adlı iki şirketle ortaklık kurduğunu duyurdu.

Bu görevde, Rocket Lab tarafından inşa edilen ve fırlatılan bir uzay aracı, Colorado merkezli bir girişim olan True Anomaly tarafından yapılan başka bir uyduyu takip edecek.

Bu tehdit senaryosu, bir uydunun ABD uzay aracına yaklaşan manevralar yapmasını veya bir uydunun alışılmadık veya beklenmedik başka bir şey yapmasını içerebilir. Böyle bir senaryoda, Uzay Kuvvetleri, ya bir düşmanı harekete geçmekten caydırmak ya da bir ABD uydusunu bir saldırıya karşı savunmak için neler yapılabileceğini şimdiden denemek istiyor.

Uydu savaşları Başlıyor mu?

Uzay Kuvvetleri’nin uzay operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Orgeneral Michael Guetlein “Başka bir ülke uzaya bir varlık koyduğunda ve biz bu varlığın ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz, amacının ne olduğunu da bilmiyoruz, yeteneklerinin ne olduğunu bilmiyoruz, oraya çıkma yeteneğine ihtiyacımız var.” dedi.

Aslına bakarsanız 1970’lerde Sovyetler birliği benzer denemelere başlamıştı bile. Ülkeler birbirlerinin uydularını yok edip edemeyeceklerinin bilinmesinin stratejik bir bilgi olduğunu düşündükleri için bilinmesini istemiyorlar. Ancak kolayca tahmin edilebilir ki tabii ki bu yeteneklere sahip en az üç ülke var.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -