21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaApple14 Yıl Sonra Beklenen Özellik: iPad'e Hesap Makinesi Uygulaması Geldi

14 Yıl Sonra Beklenen Özellik: iPad’e Hesap Makinesi Uygulaması Geldi

Apple, WWDC 2024'te iPadOS 18'in duyurusunu yaparak 14 yıllık bekleyişin ardından iPad'e nihayet bir Hesap Makinesi uygulaması ekledi.

Geçmişte iPad kullanıcıları matematiksel işlemlerini gerçekleştirebilmek için ya web tarayıcısını kullanmak zorunda kalıyor ya da üçüncü taraf bir uygulama indiriyordu. Ancak bu beklenen uygulama, normal iOS hesap makinesi gibi görünmekle birlikte Apple Pencil desteği ile yeni bir boyut kazanıyor. Kullanıcılar artık matematik problemlerini doğrudan iPad’lerine yazarak, Math Notes adı verilen özellikle çözebilecekler.

Math Notes Özelliği

Math Notes özelliği oldukça esnek olup, matematiksel fonksiyonlar aracılığıyla diyagram ve çizimleri bile yorumlayabiliyor. Kullanıcılar, sınıftaymış gibi denklemler ve formüller yazabilecek ve Apple bu çözümleri hesaplayarak sonuçları kullanıcıların el yazısına benzer şekilde sunacak. Formül değiştirildiğinde sonuçlar da buna göre güncellenecek.

Yeni Özellikler

iPadOS 18, Hesap Makinesi uygulamasının yanı sıra el yazınızın okunabilirliğini artıran Smart Script adında yeni bir özellik de sunuyor. Bu güncelleme ayrıca iOS 18’in bir parçası olan birçok kişiselleştirme iyileştirmesini içeriyor.

Yeni güncellemeler arasında ana ekranınızı özelleştirme konusunda da benzeri görülmemiş bir kontrol sunuluyor. Bu güncellemeyle uygulamaları ekranın herhangi bir yerine yerleştirebilir, önceki sürümlerin katı ızgara kurallarından kurtulabilirsiniz. Ayrıca tüm simgelerinizin rengini tek bir tema ayarıyla değiştirebilirsiniz.

Kontrol Merkezi Geliştirmeleri

Kontrol Merkezi de daha fazla yapılandırılabilirlik sunacak şekilde güncellendi. Artık birden fazla sayfa içeriği destekliyor ve üçüncü taraf kontrollerin eklenmesine izin veriyor. Kontrol Merkezi’nden hangi kontrollerin görüntüleneceğini ve boyutlarını doğrudan özelleştirebilirsiniz.

Bu yeni özelliklerin iPad kullanıcıları tarafından heyecanla karşılandığı açık. Apple’ın iPad için yaptığı bu önemli adım, kullanıcı deneyimini daha da iyileştirecek gibi görünüyor.

Benzer İçerikler

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -