15.1 C
İstanbul
23 Nisan 2024 Salı
No menu items!
Ana SayfaAppleiOS 17.5 ve iPadOS 17.5 Beta 1 geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

iOS 17.5 ve iPadOS 17.5 Beta 1 geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

Apple bu hafta iOS 17.5 ve iPadOS 17.5‘in ilk beta sürümlerini test için geliştiricilerin kullanımına sundu.(geliştirici olmasanızda sizde indirim deneyebilirsiniz) Yaklaşan yazılım güncellemeleri şu ana kadar kullanıcıya yönelik yalnızca birkaç yeni özellik içeriyor ancak gizli kod değişiklikleri bazı ek olasılıkları ortaya çıkarıyor. iOS 17.5 ve iPadOS 17.5 büyük olasılıkla Mayıs ayında halka sunulacak. OS 17.5’ten itibaren AB’deki iPhone kullanıcıları, iOS uygulamalarını doğrudan seçkin geliştiricilerin web sitelerinden indirebilecek.

“Web Dağıtımı”, AB’de bulunan daha büyük geliştiricilerle sınırlı olacaktır. Apple, bu dağıtım yöntemine hak kazanmak için geliştiricinin iki yıl veya daha uzun süredir Apple Geliştirici Programına üye olması ve önceki takvim yılında AB’de iOS’ta yıllık bir milyondan fazla yükleme yapmış bir uygulamaya sahip olması gerektiğini söylüyor. ( Apple, bu değişiklikleri AB’nin Dijital Pazarlar Yasasına uymak için yaptı.)

Renk Değiştiren Apple Podcast Widget’ı
Ayrıca iOS 17.5 beta sürümünde bir podcast dinlerken Apple Podcasts widget’ının arka plan rengi, podcast’in kapak resmiyle eşleşecek şekilde değişiyor. Bu özellik ilk olarak iOS 17.4 beta sürümünde eklenmiş ancak güncelleme yayınlanmadan önce kaldırılmıştı.

Gelecekteki iPad’ler için Pil Sağlığı Menüsü
İlk iPadOS 17.5 beta, iPad’deki Pil Sağlığı menüsüne birkaç yeni referans içeriyor ancak bu özellik aslında henüz görünmüyor. Menünün bir iPad pilinin kalan maksimum kapasitesini ve döngü sayısını göstermesi bekleniyor.

Yeni Apple Pen
İOS 17.5’in ilk beta sürümü, aksesuarın yakında güncelleneceğine dair söylentiler arasında potansiyel olarak yeni dördüncü nesil Apple Pencil’a gönderme yapıyor.

Beta, Apple Pencil’ın “V4” sürümüne gizli bir kod referanları içeriyor:

NumberOfApplePencilV1ConnectionsCount
NumberOfApplePencilV2ConnectionsCount
NumberOfApplePencilV3ConnectionsCount
NumberOfApplePencilV4ConnectionsCount

Mayıs ayında güncellenen iPad Pro ve iPad Air modelleriyle birlikte yeni bir Apple Pencil’ın da piyasaya sürüleceği söyleniyor . Apple, iOS kodunda geçen yıl piyasaya sürülen Apple Pencil’ın USB-C versiyonunu üçüncü nesil Apple Pencil olarak adlandırıyor, dolayısıyla dördüncü nesil model, muhtemelen ikinci nesil Apple Pencil’ın yerini alacak yeni bir sürüm olacak.

Üçüncü Taraf Aygıt Takibi Uyarıları
Apple ve Google geçen yıl, Bluetooth öğe izleyicilerinin bireylerin istenmeyen takibi amacıyla kötüye kullanılmasıyla mücadeleye yardımcı olmak için önerilen bir endüstri spesifikasyonunu ortaklaşa duyurdu . Bu girişimin bir parçası olarak Apple, iOS 17.5 olabilecek gelecekteki bir yazılım güncellemesinde AirTag benzeri “Sizinle Birlikte Hareket Ediyor” uyarılarını üçüncü taraf öğe izleyicilere genişletme sözü verdi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -