14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaİşlemciQualcomm Snapdragon X serisi işlemcileri 24 Nisan'da geliyor?

Qualcomm Snapdragon X serisi işlemcileri 24 Nisan’da geliyor?

Qualcomm, yeni Snapdragon X serisi işlemcilerini 24 Nisan’da tanıtacağını açıkladı. Değişik bir “X” amblemine sahip bir dizüstü bilgisayarın yer aldığı bir teaser aracılığıyla yapılan duyuru, Qualcomm’un bu etkinlik sırasında merakla beklenen X Plus modellerini de piyasaya sürebileceğini öne sürüyor.

Ancak teaser’da “Elite” serisinden bahsedilmiyor, bu da daha geniş bir ürün yelpazesinin tanıtılacağı anlamına gelebilir. Snapdragon X serisi, hafif dizüstü bilgisayarlara yönelik yüksek performanslı ARM tabanlı CPU mimarisiyle tasarlanıyor. X Elite varyantlarının 12 çekirdeğe kadar olması beklenirken, X Plus modellerinin 10 çekirdeğe sahip olması bekleniyor. Her iki model de DirectX de dahil olmak üzere modern grafik API’lerini destekleyecek ve 45 TOP’a kadar ulaşabilen son derece yetenekli bir AI işlemciyi içerecek ve bu da onu mevcut en hızlı AI işlemcilerinden biri olarak konumlandıracak.

Bu yeni işlemciler, AMD ve Intel’in en yeni ürünleriyle doğrudan rekabet edecek. Spesifik olarak Snapdragon X serisi, Intel’in Core Ultra 200V (Lunar Lake) ve AMD’nin Strix Point olarak bilinen Ryzen 9050 serisine meydan okuyacak.  Enerji verimliliği ve performans açısından Qualcomm, Snapdragon X serisi işlemcilerinin ISO gücünde %51 daha hızlı olduğunu ve Intel’in Core Ultra 9 185H işlemcisine kıyasla %65 daha az güç tükettiğini iddia ediyor. Bu rakamlar henüz referans olmayan platformlarda bağımsız olarak doğrulanmadı.

Yeni sızdırılan Lenovo Yoga Slim 7 14 Snapdragon sürümü de dahil olmak üzere yakında çıkacak dizüstü bilgisayarların, Qualcomm’un PC işlemci pazarında devam eden etkisini ve yenilikçiliğini vurgulayan bu yeni işlemcileri içermesi bekleniyor.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -