20.3 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaİşlemciYeni Nesil Loongson 8 Çekirdekli CPU'lar, Intel'in 12. Nesil Çipleriyle Eşit Performansa...

Yeni Nesil Loongson 8 Çekirdekli CPU’lar, Intel’in 12. Nesil Çipleriyle Eşit Performansa Sahip Olacak

Loongson, yeni nesil CPU'larının Intel'in 12. Nesil Core i7 ve Core i5 CPU'larıyla benzer performans sunacağını ve Çin yerel PC pazarını yeni boyutlara taşıyacağını açıkladı.

Loongson CEO’su Hu Weiwu ile yerel Çin medyasına yapılan bir röportaj sırasında , çip üreticisinin yakında çıkacak CPU’larının büyük bir yükseltme olacağı vurgulandı. Şu anda Loongson, Intel’in 10. Nesil ve AMD’nin Zen 2 çekirdek mimarilerine yakın performans sunan 8 çekirdekli 3A6000 CPU’sunu sunuyor. Şirket ayrıca yakın zamanda 8 çekirdekli tasarım kullanan ve 3A6000 CPU’larla aynı işlem düğümü üzerine kurulu PC’ler için 3B6600 ve 3B7000 CPU’larının ön izlemesini yaptı.

Loongson şimdi, yeni nesil CPU’larının gelecek yıl piyasaya sürülmesinin beklendiğini ve şu anda 3A6000’e göre %20-30’luk bir performans artışını hedeflediğini ve nihai silikonun aynı 8 çekirdekli düzeni kullanırken potansiyel olarak %50’ye varan performans artışına ulaşmayı hedeflediğini belirtiyor. Şirket yeni nesil CPU’larının teknik özellikleriyle ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşmasa da CEO’nun ortaya çıkardığı şey performans projeksiyonuydu.

Şu anda Loongson’un Çin pazarlarına yönelik 2025 Yerli CPU’larının Intel’in 12. nesil CPU’larıyla aynı performans seviyelerine ulaşmasını beklediği vurgulanıyor. Son nesil CPU’lar yalnızca Core i3 performansına ulaşabilse de, yeni nesil çiplerin üst düzey Core i7 ve Core i5 CPU’larla avantajlı bir şekilde rekabet etmesi bekleniyor.

Alder Lake Core i7 ile aynı performansa sahip olmak, Çin PC pazarı için büyük bir atılım olacak ve Raptor Lake’in Alder Lake’e karşı küçük bir artış olması nedeniyle, Loongson’un daha yüksek saat hızlarına sahip yeni nesil CPU’larının gelecekte optimize edilmiş çeşitlerinin rekabetçi olmasını bekleyebiliriz. bunlara da karşı. Bu aynı zamanda Zen 3 ile Zen 4 arasındaki performans seviyesi olacak ve popüler bir 8 çekirdekli çip olan Ryzen 7 7700X ile potansiyel olarak eşleşecek veya ona yakın olacak.

Bu yeni nesil Loongson CPU’ların en büyük avantajı, AMD ve Intel’in rakip ürünlerini çok aşması beklenen fiyat-performans oranı olacak. Bu, CPU’ları ABD’nin geniş kısıtlamalarına maruz kalan Çin iç pazarı için geçerli bir alternatif haline getirmelidir. Çin hükümeti ayrıca devlete ait kurumlardaki bilgisayarları yerli CPU seçenekleriyle değiştirdi.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -