20.3 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaEkran KartıMozilla Firefox artık RTX Video Süper Çözünürlüğünü ve RTX Video HDR'yi destekliyor

Mozilla Firefox artık RTX Video Süper Çözünürlüğünü ve RTX Video HDR’yi destekliyor

Mozilla Firefox video akış kalitesini ve performansını artırmak için GeForce RTX donanımını kullanan NVIDIA RTX Video teknolojisine yönelik güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile tarayıcıya RTX Video Süper Çözünürlük ve RTX Video HDR desteği ekleniyor.

Bu yeniliklerden ilkini YouTube için DLSS gibi düşünebilirsiniz. Örneğin düşük çözünürlüklü bir video bu sayede daha temiz, canlı ve daha ayrıntılı görünecektir. Hatta sıkıştırma bozulmalarını en aza indirgemek ve ortadan kaldırmak için NVIDIA’nın güçlü AI tabanlı Tensor donanımından da yararlanacaktır.

RTX Video HDR ise SDR video içeriğini HDR’ye dönüştürerek renk canlılığını ve ayrıntıyı artırarak çok daha iyi sonuçlara ulaşabiliyor. NVIDIA bu konuda yaptığı açıklamada tüm çevrimiçi videoların %90’ının 1080p veya daha düşük kalitede olduğunu ve SDR içeriklerin çoğunlukta olduğunu söylüyor. Bu da RTX ekran kartına sahip kullanıclar için yeniliklerin oldukça önemli olduğunu gösteriyor. RTX Video Süper Çözünürlük ve RTX Video HDR desteğinden yararlanmak için Mozilla Firefox’un en son sürümüne (v126) ve desteklenen bir Geforce RTX ekran akrtına sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Google Chrome, Microsoft Edge ve Mozilla Firefox’ta RTX Videoyu etkinleştirmek için şu adımları takip etmelisiniz;

  • En son GeForce RTX Game Ready sürücüsünü indirdiğinizden emin olun.
  • Windows içinden Sistem > Ekran > HDR’ye giderek Windows HDR özelliklerinin etkinleştirildiğinden emin olun.
  • NVIDIA Denetim Masasını açın ve Video Görüntü Ayarlarını Ayarla > RTX Video Geliştirme seçeneğine giderek; “Süper Çözünürlük” ve “Yüksek Dinamik Aralık”ı açın.

Bahadır Yaramış
Bahadır Yaramışhttp://hardwaremania.com
Teknoloji dünyasına her zaman ilgi duyan biriyim. Oyunlarla tanışmam çocukluğumla başladı ve bu aşkım hiç azalmadı. Teknolojiyi yakından takip etmek benim için bir tutku ve problem çözme becerilerimi sık sık oyunlar ve teknoloji projeleri üzerinde kullanıyorum.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -