21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaEditoryalWinCIH virüsü Türkiye'yi Vurdu!

WinCIH virüsü Türkiye’yi Vurdu!

26 Nisan 1999'da insanlar bilgisyarlarını açtıklarında bir süpriz ile karşılaştılar. Bilgisayarlar açılmıyordu!

Bu başlığı bundan tam 25 yıl önce 26 Nisan 1999’da atmışız. O gün insanlar bilgisayarlarını açtıklarıda büyük bir süpriz ile karşılaştılar. Bilgisayarları açılmıyordu, üstelik sabit disklerindeki verilerde yok olmuştu.

Bu olay Türkiye, hatta dünya çapında tüm gün süren bir paniğe neden oldu. Etkilenenler sadece kişisel bilgisayar kullanıcıları değildi. Devlet Daireleri, Silahlı Kuvvetler, Hava Yolları hemen herkes benzer şikayetlerden muzdaripti, bilgisayarları açılmıyordu!

Sorunun nedeni aslında basitti, bu bir bilgisayar virüsünün marifetiydi. Ancak bu defa ortada farklı bir durum daha vardı. Bu virüs sadece sabit diskinizin MBR’ını silmekle kalmıyor, bilgisayarınızın BIOS’unu da siliyordu. BIOS silindiği için bilgisayarlar tam anlamı ile işlevsiz kalıyordu. Bu virüs zararları açısından alışılmadık bir yaklaşımdı, bir nevi donanıma müdahale “bilgisayarımıza fiziksel hasar veriyor” gibi algılandı.

O yıllarda teknoloji okur yazarlığı bugüne kıyasla çok daha azdı. Internet bu kadar yayın değildi. İnsanların büyük bir çoğunluğu halen dial-up modem kullanıcısı durumundaydı. BIOS silindiği için bilgisayarın açılmamasının insanlar tarafından donanıma gelen bir zarar olarak algılaması bu kaosu ve panik havasını besledi. Bu arada o zamanlarda “bilgisayarcı” tabir edilen firmalar insanlara yeni anakartlar satmaya, BIOS değişecek diyerek fahiş miktarlar talep etmeye başladı.

İşte tam bu anda hARDWAREMANIA devreye girdi ! 🙂

Bunun panik yapılacak bir durum olmadığını doğru yazılımlar ile MBR ın onarılabileceğini ve verilerin kurtarulabileceğini, BIOS’un nasıl güncellenebileceğini anlatan bir yazı yazdı. (hangi akla hizmet bilmiyorum o gün virus’ün kaynak kodunuda paylaşmışız, vürüslere meraklı olanlar yazının o günkü kopyasının altından koda ulaşabilirler)

Bu yazının o günkü bir kopyasına buradan erişebilirsiniz. Bu arada o zamanlar hARDWAREMANIA nasıl gözüküyor görmek için internetin zaman makinası Wayback Machine‘i kullanabilirsiniz.(Biraz dolaşınca yazının o zamanki haline de ulaşabilirsiniz)

Veri kurtarma yazılımlarını kullanmak, BIOS güncellemesi o günlerde biraz zahmetli hatta donanıma dokunmanız gerektiği için herkesin yapabileceği birşey değildi ama insanlar yaşananların geri dönülmez bir problem olmadığını anlamış oldular. Süreci anladıkları için istenilen anormal rakamlara ya da yeni bilgisayar/anakart almaya gerek olmadığını idrak etmiş oldular.

Bu olay o kadar büyüdü ki aynı akşam Kanal D ofisimize gelerek ana haber bülteninde bu konuya yer verdi.(hARDWAREMANIA’yı bizim istediğimiz gibi yazmadılar) Aşağıdaki video’da görebileceğiniz gibi taşınabilir bilgisayarımızın kalınğı 8cm olsa da, o günlerde çift monitör filan kullanabiliyormuşuz

Bu haberden sonra ortalık sakinleşti, yüzlerce insan ve kurum/kuruluşuna yardım etmeye çalıştık. Ve tabii tahmin edebileceğiniz gibi inanılmaz bir trafik geldi ve daha yeni kurulmuş olan hARDWAREMANIA hızlı bir başlangıç yapmış oldu.

O günler gözümde canlanınca bu yazıyı yazmak istedim. Ayrıca kurucusu olmama rağmen ben 2005 yılında hARDWAREMANIA’dan elimi çekmiştim. Ama şimdi bir emeklilik projesi olarak yeniden HWM’da birşeyler yapmak istiyorum bu yazıda onun bir nevi başlangıcı olsun.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Eskiden ne kadar çok düşünülmemiş sistem açığı varmış hackerlar için cennet resmen, bios’a mesela bu kadar kolay müdahale edilebiliyormuş. Bilgisayar yaygın değil, kullananların çoğunda teknik yeterlilik yok. Üstelik her şey şimdiki kadar sadeleştirilmemiş. hardwaremania insanları bilgilendirme ve teknolojik okuryazarlığı konusunda önemli bir katkı sunmuş zamanında.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -