16.5 C
İstanbul
21 Nisan 2024 Pazar
No menu items!
Ana SayfaHaberlerAMD, CERN tarafından ALICE Industry Award 2021’e layık görüldü

AMD, CERN tarafından ALICE Industry Award 2021’e layık görüldü

AMD, güçlerini AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcılarından alan ALICE Online & Offline Event Processing Nodes (EPN) modeliyle CERN tarafından verilen ödül olan ALICE Industry Award 2021’e layık görüldü. Bu şekilde, AMD’nin tasarım ve üretime olan bağlılığı tescillenmiş oldu. 37 ülkeden, 151 enstitüye bağlı 1500’den fazla bilim insanı, ALICE (A Large Ion Collider Experiment – Büyük İyon Çarpıştırıcı Deneyi) dedektörünü kullanarak günümüz maddesini ve Big Bang’ten mikro saniyeler sonrasında olan ilk maddeyi araştırıyor.

ALICE dedektörü tarafından üretilen saniyede 600 Gigabyte’lık veri akışını analiz etmek için AMD ve ALICE’in geliştiricileri, sekiz AMD Instinct hızlandırıcısı ve iki adet 32 çekirdekli AMD EPYC işlemcisine sahip yüksek performanslı bir grup bilgisayarla desteklenen EPN yazılımını yükleyip işleme geçirdi. Karmaşık yeniden yapılanma yazılımını geliştiren ve kurulmasına katkı sağlayan AMD mühendislerinin özverisi, ALICE birliğinden de destek gördü ve başarılı kurulumu endüstri ödülüyle taçlandırıldı.

Geçtiğimiz yıl AMD ve CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider – LHC) dedektörlerinin ürettiği saniyede 40TB gibi devasa ham çarpışma verilerini toplamaya yardımcı olması için 2. Nesil AMD EPYC işlemcilerinin CERN’de denenmeye başlandığını duyurmuştu. 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -