15.4 C
İstanbul
13 Nisan 2024 Cumartesi
No menu items!
Ana SayfaHaberlerAMD, Exascale çağını başlatıyor!

AMD, Exascale çağını başlatıyor!

AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcıları, artık büyük ölçekli sınırları aşan ilk süper bilgisayara güç sağlıyor. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın Frontier sistemi, 1.102 exaflop performans ve 62.68 gigaflops/watt güç verimliliği ile hem Top500 hem de Green500’de bir numara oldu. 

Bu gelişme Frontier‘i dünyadaki hem en hızlı, hem de enerji açısından en verimli süper bilgisayarı yaparken ayrıca 6.86 exaflop HPL-AI performansıyla HPL-AI listesinde de bir numarada yer almasını sağlıyor.  Diğer AMD EPYC ve AMD Instinct MI200 destekli sistemlerde, CSC’nin LUMI süper bilgisayarı, 152 petaflop performans ve 51,63 gigaflop/watt güç verimliliği ile hem Top500 hem de Green500 listelerinde üçüncü sırada yer aldı. 

GENCİ-CINES’teki Adastra sistemi, Top500 listesinde 10., Green500 listesinde ise 4. sırada yer alıyor. Bu sistemler, AMD Instinct hızlandırıcılarının bir düğüm, kabin ve sistem düzeyinde performans ve verimlilik yeteneklerini öne çıkarmaya devam ediyor.

Bu yılki ISC 2022 etkinliğinin bir parçası olarak AMD, bu liderliğini ve yüksek performanslı bilgi işlemde (HPC) devam eden yükselişini sergilemiş oldu.

Top500’ün öne çıkan özellikleri şu şekilde:

  • AMD, dünyanın en hızlı üç süper bilgisayarından ikisine güç sağlıyor – Frontier ve LUMI
  • AMD, en hızlı 10 süper bilgisayarın yarısına güç sağlıyor
  • Listede yıldan yıla %95 artışla 94 AMD sistemi yer alıyor
  • Top500’deki 38 yeni sistemin yarısından fazlası AMD tarafından desteklenmektedir
  • Bu, listede yedi sistemi bulunan ve toplam 1.329 exaflop performansa karşılık gelen AMD Instinct hızlandırıcılarının ilk görünümü. Bu neredeyse listedeki diğer tüm hızlandırılmış sistemlerin toplam 1.337 exaflop performansına eşittir.

Green500 sıralamasından öne çıkanlar ise şöyle:

  • AMD, dünyanın en verimli dört bilgisayarına, ilk 10 bilgisayarın sekizine ve ilk 20’nin 17’sine güç sağlıyor.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Haberler

- Advertisment -

Recent Comments