14.3 C
İstanbul
21 Nisan 2024 Pazar
No menu items!
Ana SayfaHaberlerHDMI 2.1 geliyor. 10K çözünürlük ve Dinamik HDR'a hazır mısınız?

HDMI 2.1 geliyor. 10K çözünürlük ve Dinamik HDR’a hazır mısınız?

HDMI Forum’u yeni HDMI standardını açıkladı. HDMI v2.1 tamamen geriye dönük uyumluluk sağlıyor. HDMI 2.1 ile öncelikle video bant genişliği üzerine gidildiği bildiriliyor. 48Gbps hız desteği sunan HDMI 2.1 ile daha yüksek tazeleme oranları ve daha yüksek çözünürlüklere imkan tanıyor.

Öyle ki artık 4K çözünürlük için 120 Hz. ve 8K çözünürlük için 60 Hz desteği mümkün. Hatta 10K ya kadar çözünürlükler ve HDR desteğide mümkün kılınıyor. Yeni version ayrıca VRR(Variable Refresh Rate) ve QFT(Quick Frame Transport) gibi yeni teknolojiler ile oyun meraklılarına daha yüksek kare sayıları , daha akıcı görüntüler ve daha az gecikme süreleri vaadediyor.

Ayrıca QMS(Quick Media Switching) ve  ALLM(Auto Low Latency Mode) özellikleri ile görüntü kaynakları arasındaki geçişlerde siyah ekranda bekleme ve görüntü izlemede düşük gecikme gibi hepsi görüntü kalitesi ve izleme deneyimini arttırmaya yönelik bir çok destek ile birlikte geliyor. Şimdi sıra DisplayPort’da bakalım yeni versiyon bu atağa nasıl cevap verecek?

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -