16.5 C
İstanbul
21 Nisan 2024 Pazar
No menu items!
Ana SayfaHaberlerRimac'dan yeni nesil spor otomobillerine EPYC takviyesi

Rimac’dan yeni nesil spor otomobillerine EPYC takviyesi

Avrupa’nın önde gelen elektrikli süper otomobil üreticisi Rimac, yeni nesil spor otomobillerinin ve bileşenlerinin tasarımını, üretimini ve testini geliştirmeye yardımcı olmak için bulut bilişimi kullanıyor. Şirket, AMD‘nin EPYC CPU‘ları tarafından desteklenen Microsoft Azure HPC desteği sayesinde ürün geliştirme süreçlerinde hız kazanıyor.

Microsoft‘un Azure HPC ve AMD’nin EPYC işlemcilerinin kullanımı, Rimac’ın yeniliğe odaklanmasını sağlarken, yeni keşfedilen hızlı ve verimli işlem süreleri sayesinde müşterilerin sürekli ve gelişen taleplerini karşılayabilmelerine olanak kılıyor. Global elektrikli araç pazarı gelişirken, tüm pazarın büyüklüğünün 2030’a kadar 823,75 milyar dolara ulaşacağı ve 2020 değerlerine göre %400 artış olacağı tahmin ediliyor.

Rimac‘ın bileşenlerinin ve araçlarının bu kadar yüksek performanslı çalışmasını sağlamak için şirket, elektrik motorları, invertörler ve pil paketleri gibi temel bileşenler için simülasyonlar gerçekleştiriyor. İş yüklerini buluta geçirerek, simülasyonları ve modelleri iyileştirebiliyor ve nihayetinde bu tür modellere daha fazla karmaşıklık ve hız katıyor. Rimac’ın Azure HPC ortamı, gerçek 3D kalıp istiflemeden yararlanmak için türünün ilk örneği olan AMD 3D V-Cache ile 3. Nesil EPYC Milan İşlemcileri ile çalışan Azure Sanal makinelerini de içeriyor.

AMD’nin teknolojisi ile bu sanal makineler, teknik bilgi işlem için en yüksek performanslı x86 işlemcisini sunarken, önceki nesil makinelerden çok daha hızlı çalışıyor. AMD ile çalışmanın faydalarını tartışan Rimac Simülasyonlar Başkanı Ivan Krajinovic şu ifadelerde bulundu: “AMD ile hesaplama hızında önemli bir artış elde ettik, bu da HPC lisanslarının daha az kullanılmasına ve daha hızlı yinelemelere yol açtı.”

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -