16.5 C
İstanbul
21 Nisan 2024 Pazar
No menu items!
Ana SayfaHaberlerSamsung'dan devrimsel özelliklere sahip yeni SSD'ler geliyor

Samsung’dan devrimsel özelliklere sahip yeni SSD’ler geliyor

Samsung Electronics bugün SSD’lerde yeni bir sayfa açarak, şirketin en yeni PCIe Gen4 katı hal sürücü serisine en son yazılım yeniliklerini getirdiklerini duyurdu.

Samsung, PCIe eklenti kartlarıyla 800 GB ile 30.72 TB arasında kapasiteler hedefliyor. 2,5 inç U.2 sürücüleriyle SSD’ler çeşitli form faktörleri ve kapasiteler ile pazara sunulacak. Bu modeller PCIe 4.0 sayesinde 3.8GB/sn‘ye kadar sıralı yazmalar sunuyor. Ancak okumalarda bu hız 6.4GB/sn‘ye kadar çıkabiliyor. Ek kart modeli ise 8GB/sn gibi baş döndürücü bir hıza ulaşabiliyor.

Samsung’un yenilikleri elbette hızları ile sınırlı kalmıyor. Sürücülerde yer alan bir NAND yongası ölse bile çalışmaya devam etmelerini sağlayacak ‘fail-in-place (FIP)‘ adı verilen teknoloji beraberinde geliyor. Samsung’un FIP yazılımıyla tümleşik SSD’lerde hatalı bir yonga tespit edilebiliyor ve verilerdeki herhangi bir hasar taranarak, veriler çalışan yongalara yeniden yerleştirilebiliyor. Örneğin, 30.72 TB kapasiteli bir SSD içindeki 512 NAND çipten herhangi birinde bir hata tanımlanırsa, FIP yazılımı sürücünün yüksek ve sabit performansını korurken çip seviyesinde hata işleme algoritmalarını otomatik olarak etkinleştiriyor. Özellikle kurumsal pazarda bu yenilik oldukça önemli bir gelişme olacaktır.

Samsung ayrıca sanal iş ortamında 64’e kadar SSD yapılandırmasını sağlayacak olan PCIe 4.0 tabanlı SSD’lerde yeni bir sanallaştırma teknolojisi kullanıyor. Yine makinelerin sürücü güvenilirliğini artırması için SSD’lere bazı AI öğrenme özellikleri de ekleniyor. Fiyatlandırma konusunda ise henüz bir bilgi yer almıyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -