21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaOyunXbox, Mobil Oyun Mağazasını Açıyor

Xbox, Mobil Oyun Mağazasını Açıyor

Microsoft, Temmuz'da Android ve iOS için Xbox mobil oyun mağazasını başlatıyor; Candy Crush ve Minecraft gibi popüler oyunlar da yer alacak.

Microsoft, Bloomberg Teknoloji Zirvesi’nde Xbox başkanı Sarah Bond aracılığıyla Android ve iOS için Xbox mobil oyun mağazasını Temmuz ayında başlatacağını resmi olarak duyurdu. Şirket, bir süredir Apple’ın App Store’u ve Google’ın Play Store’una alternatif bir oyun mağazası oluşturma planlarından bahsetmekteydi, ancak bu kez lansman için kesin bir tarih verildi.

Mağaza, doğrudan bir uygulama olarak değil, web üzerinden başlatılacak. Bu sayede Microsoft, mağazayı küresel çapta “tüm cihazlar” üzerinden dağıtabilecek. Teknik olarak, şirket kendi uygulama mağazasını Android’de dünya genelinde herhangi bir yerde başlatabilir, ancak iOS için durum farklı. AB’nin Apple’ı iOS’ta üçüncü parti uygulama mağazalarına izin vermek zorunda bırakmasına rağmen, Apple bunu sadece AB içinde mümkün kılıyor. Web üzerinden başlatarak Microsoft, mağazasını iOS’ta küresel olarak dağıtabilir.

Bond, mobil mağaza deneyiminin Temmuz ayında başlayacağını ve önce Microsoft’un birinci parti portföyünü bu platforma getireceklerini belirtti. Candy Crush ve Minecraft gibi oyunlar bu platformda yer alacak ve ardından ortaklara bu olanaktan faydalanmaları için genişletilecek. Bond’un açıklamalarına göre, başlangıçta tüm cihazlarda ve ülkelerde erişilebilir bir deneyim sunmayı hedefliyorlar, bu da kapalı ekosistem mağazalarının politikalarından bağımsız olarak gerçekleşecek.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -