21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaYapay ZekaOpenAI Beklenen Arama Motorunu Pazartesi Duyurmayı Planlıyor!

OpenAI Beklenen Arama Motorunu Pazartesi Duyurmayı Planlıyor!

OpenAI, Yeni Yapay Zeka Arama Ürününü Duyuruyor: Google'a Karşı Büyük Hamle!

OpenAI, yapay zeka destekli arama ürününü Pazartesi günü duyurmayı planlıyor. OpenAI’nin yapay zeka arama motoru Perplexity, Google ile rekabet etmesi bekleniyor. Duyuru, teknoloji devinin AI ile ilgili bir dizi ürünü açıklayacağı Salı günü başlayacak olan Google’ın yıllık I/O konferansının bir gün öncesine denk gelecek şekilde planlanıyor.

OpenAI’in arama ürünü, amiral gemisi ChatGPT ürününün bir uzantısı olup, ChatGPT’nin web’den doğrudan bilgi almasını ve alıntıları içermesini sağlıyor. ChatGPT, şirketin metin ipuçlarına insan benzeri yanıtlar üretmek için son teknoloji yapay zeka modellerini kullanan bir sohbet botu ürünüdür. Endüstri gözlemcileri uzun süredir ChatGPT’yi çevrimiçi bilgi toplama için bir alternatif olarak görmüş olsa da, Web’den doğru ve gerçek zamanlı bilgi sağlama konusunda zorluk yaşamıştır. OpenAI daha önce, ücretli aboneler için Microsoft’un Bing ile entegrasyonunu sağlamıştı. Google da kendi adını taşıyan motoru için AI özellikleri duyurmuştu.

1 milyar dolar değerindeki bir fonlama alan Perplexity adlı başlangıç, eski bir OpenAI araştırmacısı tarafından kurulmuş olup, cevaplarında metinlerin yanı sıra sonuçlarda alıntılar ve görseller gösteren bir AI-native arama arayüzü sağlayarak rekabetçi bir avantaj elde etmişti. OpenAI’in ChatGPT ürünü, 2022’nin sonlarında piyasaya sürülmesinden sonra 100 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşan en hızlı uygulama olmuştu. Ancak, ChatGPT’nin web sitesine olan dünya çapındaki trafiği geçen yıl bir iniş çıkış yaşadı ve ancak şimdi Mayıs 2023’te zirve yapmıştı. Yeni ürünle tekrar bir zirve bekleniyor.

Benzer İçerikler

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -