14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaMobilAndroid 15'in NFC Kablosuz Şarj Özelliğini Desteklediği Söyleniyor

Android 15’in NFC Kablosuz Şarj Özelliğini Desteklediği Söyleniyor

NFC ile 1W'a kadar kablosuz şarj yapılabildiğini biliyor muydunuz?

Android 15’in, kullanıcıların Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi aracılığıyla cihazlarını şarj etmelerine izin verebileceği ve dahili kablosuz şarj çözümü olmayan cihazları kablosuz olarak şarj etmek için daha kolay bir yöntem sunabileceği bildiriliyor. Bu, 1 cm’den küçük bir anten aracılığıyla maksimum 2 cm mesafeye yerleştirilen iki cihaz arasında şarjı mümkün kılmak için 2020’de eklenen bir özellik olan NFC Kablosuz Şarj (WLC) Android 15 ile birlikte gelebilir. Şu ana kadar hiçbir mobil platform bu teknolojiyi desteklemedi ancak Android 15’in piyasaya sürülmesiyle bu durum değişebilir.

Nisan ayının başlarında kullanıma sunulan Android 15 Beta 1’deki yeni gelişmeyi bulan Mishaal Rahman’ın raporuna göre , yeni işletim sistemi sürümünde NFC desteğinde önemli iyileştirmeler bulunuyor. Android 15’e , NFC Kablosuz Şarj desteğine işaret eden NfcCharging adlı yeni bir sınıfın ekleneceği söyleniyor . Yeni güncellemedeki kod dizileri arasında görülen NFC sınıfı “sürüm 1.0.0″dan bahsediyor ve bu da bunun işletim sistemine eklenen özelliğin ilk yinelemesi olduğunu gösteriyor. Rahman, kodlar içinde NFC şarjını başlatma ve durdurma, NFC aracılığıyla gönderilen şarj yükü bilgilerini okuma ve daha fazlası gibi özelliklere de referanslar buldu. Android 15’in, 2021 yılında tanıtılan ve daha küçük anten boyutuna izin veren WLC 2.0’ı destekleyeceği düşünülüyor.

İlginç bir şekilde, teknoloji dört yıldır entegre edilebiliyor ancak Google bunu daha önce entegre etmeyi tercih etmemişti. Ancak rapora inanılacak olursa bu teknolojinin eklenmesi kullanıcıların hayatını kolaylaştırabilir. NFC yoluyla şarj çıkışı oldukça küçük olsa da (NFC forumuna göre 1W’a kadar), bu, şarj çıkışının bulunmadığı durumlarda daha küçük cihazları şarj etmek için kullanışlı bir seçenek olabilir.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -