14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaYapay ZekaAdobe "Generative Video" üzerinde çalışıyor

Adobe “Generative Video” üzerinde çalışıyor

Adobe, video oluşturmak için bir yapay zeka modeli üzerinde çalıştığını söylüyor. Ancak bu modelin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği veya var olduğu gerçeği dışında pek bir şey henüz açıklanmıyor.

OpenAI’nin Sora’sı , Google’ın Imagen 2’si ve yeni ortaya çıkan üretken yapay zeka video alanındaki sayıları giderek artan ürünlere karşı Adobe’de bir tür yanıt verme çabasında gibi gözüküyor. (Firefly üretken yapay zeka ürünleri ailesinin bir parçası)

Adobe’nin modelini eğitmek için hani resim/video kaynaklarını kullandığını tam olarak açıklamıyor ancak geçtiğimiz hafta Bloomberg, konuya aşina kaynaklardan alıntı yaparak, Adobe’nin stok medya platformu Adobe Stock’taki fotoğrafçı ve sanatçılara, video oluşturma modelini eğitmek için kısa video klipler göndermeleri karşılığında 120 dolara kadar ödeme yaptığını bildirdi . Ödemenin, gönderime bağlı olarak dakika başına yaklaşık 2,62 ABD Doları ile dakika başına yaklaşık 7,25 ABD Doları arasında değiştiği ve daha yüksek kaliteli görüntülerin buna bağlı olarak daha yüksek oranlara sahip olduğu söyleniyor. Bloomberg’in raporu eğer doğruysa modellerini eğitmek için YouTube’dan videolar da dahil olmak üzere kamuya açık web verilerini topladığı söylenen OpenAI gibi üretken AI video rakiplerinin yaklaşımıyla tam bir tezat oluşturan etik bir tutum sergiliyor.

Editörün Notu: Tüm bu haberin yanında bir yandan da Adobe, Sora’yı Premiere getirme yolları konusunda OpenAI ile işbirliği yaptığını söylüyor. Eğer Firefly’ın rakipleri Midjourney, Dall-E3 vs ile arasındaki farka bakarsanız bunu video içinde denemesinde bir anlam yok. Kaldı ki artık bu tip A.I. modellerini eğitmek için gereken işlem gücü o derece büyük ki bu tip donanımlara sahip veri merkezleri nerede ise tekel olmuş durumda.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -