21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaYazılımMicrosoft ve IBM MS-DOS 4.00

Microsoft ve IBM MS-DOS 4.00

Microsoft, IBM ile birlikte MS-DOS 4.00'ın kaynak kodunu açık kaynak olarak yayınladı; yazılım tarihindeki bu önemli dönemi keşfetmek isteyenler için bir hazine.

Microsoft, işbirliği içinde olduğu IBM ile birlikte, MS-DOS’un 4.00 sürümünün kaynak kodunu açık kaynak olarak yayınladı. Bu kodlar, Microsoft’un yazılım tarihindeki önemli bir parçası olarak kabul ediliyor ve MS-DOS’un 1988 yılında piyasaya sürülen sürümüne ait. Özellikle, Connor “Starfrost” Hyde isimli bir araştırmacının, Microsoft’un eski CTO’su Ray Ozzie ile yaptığı bir görüşme sırasında bulduğu yayınlanmamış beta ikilileri sayesinde bu kaynak kodları gün yüzüne çıkmış oldu. Hyde, bu bulguları Microsoft’un Açık Kaynak Programları Ofisi’ne (OSPO) taşıdı ve MS-DOS 4.00’ün kaynak kodlarının açık kaynak olarak yayınlanması için adımlar atıldı​.

Açık kaynak olarak yayınlanan materyaller arasında kaynak kodlarının yanı sıra bazı beta ikilileri, ayrıntılı belgeler ve disk imajları da bulunuyor. Bu materyaller, kullanıcıların MS-DOS’un eski sürümleri üzerinde deney yapmalarını ve öğrenmelerini sağlamak amacıyla GitHub üzerinde erişime sunuldu​.

Microsoft ve IBM’in bu hareketi, MS-DOS’un yazılım dünyasındaki yerini daha iyi anlamamıza olanak tanıyor ve teknoloji meraklılarına, geçmişteki işletim sistemleri üzerinde çalışma imkanı veriyor. Bu kaynak kodları, MS-DOS 4.00’ün tarihini ve teknolojik evrimini daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatı sunuyor. Bu kodlar, şimdi GitHub üzerinden erişilebilir durumda ve meraklıları tarafından incelenebilir

Benzer İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Bu sürüm Microsoft tarafından hiçbir zaman yayınlanmamış. Bundan sonra versiyon 4.0.1 çıkartılarak Microsoft tarafından yayına alınmış.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -