14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaKültürDove reklamlarında üretken yapay zeka kullanmayacağına söz verdi

Dove reklamlarında üretken yapay zeka kullanmayacağına söz verdi

Dove anketleri, bazı kadınların ve kızların yapay zeka tarafından oluşturulan içerikler nedeniyle görünüşlerini değiştirme konusunda baskı hissettiklerini söylüyor.

Dove Salı günü yaptığı açıklamada, reklamlarında “gerçek bedenleri” temsil etmek için asla yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüleri kullanmayacağını duyurdu. Bunun yerine şirket, şu anda olduğu gibi gerçek kadın fotoğraflarını kullanmaya devam edecek.

Çoğu endüstri, üretken yapay zeka teknolojisindeki gelişmelere nasıl yanıt verileceğiyle boğuşurken, Dove sabun, şampuan ve deodorant gibi ürünler bulunan Dove, yapay zeka tarafından üretilen medyanın zararlı olabileceğini ve iyileştirilmesi gerektiğini öne süren ilk büyük markalardan biri. Dove, yapay zekaya eleştirel bir yaklaşım benimseyen birkaç şirketten biri ve bunu yapan ilk güzellik şirketi olduğunu söylüyor.

Yapay zeka hayatımıza çok hızlı giriş yaptı ve bazı adaptasyon problemleri yaşaması çok doğal. Dove gibi köklü ve çok ikişiye ulaşan şirketlerin yapay zekaya adapte olurken hassas davranması örnek teşkil etmeli.

Editörün Notu: 2004 yılında Dove, kadınların ve kızların kendilerini nasıl gördüklerine ilişkin araştırmayla desteklenen bir girişim başlattı ve kadınların yüzde 2’sinden azının kendilerinin güzel olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı. Dove, reklamlarda düzenlenmemiş, yeterince temsil edilmeyen bedenleri ve insanları öne çıkarmaya başladı; bu, giderek daha popüler hale gelecek ve 2010’larda beden pozitifliği hareketine yansıyacak bir hareketti.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -