21.4 C
İstanbul
23 Haziran 2024 Pazar
Ana SayfaAppleApple, retro oyun emülatörlerine global olarak izin vermek için App Store kurallarını...

Apple, retro oyun emülatörlerine global olarak izin vermek için App Store kurallarını değiştiriyor

Apple, Cuma günü App Store kurallarını güncelleyerek dünya çapında retro konsol oyunları için emülatörler için indirme seçeneği sunulmasına izin verdi. Ancak, şirket, geliştiricilerin telif hakkı kurallarına uymalarından kendilerinin sorumlu olduğunu konusunda uyardı.
Android kullanıcıları zaten cihazlarında eski klasikleri oynayabilmek için bir ton emülatöra erişebiliyorlar. Apple’ın bu güncellemesi, muhtemelen bazı geliştiricileri emülatörlerini App Store’a getirmeye teşvik edecek.

Şirket, bu emülatör uygulamalarının, dijital öğeler sunmak için bir uygulama içi satın alma mekanizması kullanması gerektiğini belirtti. Apple’ın düzenlemeler nedeniyle App Store kurallarını ayarlamak zorunda kalması, bu tür oyunların şirket için başka bir gelir akışı sağlayacağı anlamına geliyor.

Ocak ayında, Apple’ın Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kurallarına uygun olarak ilk kurallarını yayınladığı zaman, şirket ayrıca global olarak akış oyun mağazalarına izin vereceğini duyurdu. Ayrıca, o zaman mini oyunlar ve AI sohbet botları için uygulama içi satın almaları desteklemek üzere App Store kurallarını güncelledi. Apple, Cuma günü eklentiler sunma maddesini de güncelledi, muhtemelen WeChat gibi süper uygulamalar tarafından sunulan hizmetleri içerecek şekilde HTLM5 tabanlı mini uygulamaları kapsayacak şekilde.
“Uygulamalar, belirli bir yazılımı ikili kodda gömülü olmayan biçimde sunabilir, özellikle HTML5 mini uygulamalar ve mini oyunlar, akış oyunları, sohbet botları ve eklentiler. Ayrıca, retro oyun konsolu emülatör uygulamaları oyunları indirmeyi teklif edebilir,” dedi madde.
Geçtiğimiz ay, ABD Adalet Bakanlığı’nın Apple’a dava açtığında, süper uygulamaların baskılanması, şirketin tekelleşme uygulamaları hakkındaki davanın beş maddesinden biriydi.

Kurallara yapılan diğer büyük bir yükseltme, müzik akışı hizmetlerinin – Spotify gibi – abonelikler ve diğer dijital satın almalar hakkında bilgi göstermesine ve kullanıcıları satın almayı tamamlamak için web sitelerine yönlendirecek bağlantıları dahil etmesine izin verecek.
Geçen ay, Spotify, AB merkezli kullanıcılara fiyatlandırma bilgisi göstermek için App Store’da bir güncelleme sundu.
Müzik akışı platformu, Apple’ın hala başvurusunu onaylamadığını söyledi. Spotify, Apple’ın güncellenmiş kurallarını hala incelediğini belirtti.
“Yasaları izlemek zorunlu değil, ancak Apple bu karara aykırı davranmaya devam ediyor. 6 Nisan’dan itibaren, Komisyon uygun olmayan işlemlere başlayabilir ve günlük para cezaları uygulayabilir. Tüketicilere gerçekten seçenek sunmak için kararlı bir eylem zamanı geldi,” Spotify sözcüsü Jeanne Moran, TechCrunch’a bir açıklamada bulundu.
Hikaye, Spotify’ın açıklaması ile güncellendi.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -