14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaElon Musk, 8 Ağustos'ta bir Tesla robotaksiyi tanıtacağını söylüyor

Elon Musk, 8 Ağustos’ta bir Tesla robotaksiyi tanıtacağını söylüyor

Elon Musk, Reuters’in $25.000 düşük maliyetli elektrikli araç (EV) planlarını bırakıp tüm çabalarını bir robotaksi üzerine yoğunlaştırdığına dair iddialarını “yalan” olarak nitelendirdikten sadece birkaç saat sonra, Tesla CEO’su X’te 8 Ağustos’ta söz konusu robotaksiyi bir etkinlikte açıklayacağını duyurdu. Bu duyuru, Tesla EV satışlarının düşüşte olduğu ve karların düştüğü bir zamanda geldi, bu da şirketi ve CEO’sunu satışları artıracak veya en azından hisse fiyatını yükseltecek başka bir ürün arayışına sürükledi.

Cuma günü erken saatlerde Reuters, üç anonim kaynak ve iç belgelere dayanarak Tesla’nın düşük maliyetli bir EV inşa etme planından vazgeçip, kaynaklarını aynı küçük EV platformunda inşa edilen planlanan bir robotaksiye yönlendireceğini belirtti. Bu platformun aynı zamanda düşük maliyetli aracı da çalıştırması planlanıyordu.

Musk, sahibi olduğu sosyal ağ X’e başvurdu ve “Reuters yalan söylüyor” dedi, ancak hiçbir somut detayı çürütmedi.

Birkaç saat sonra, Musk X’te 8 Ağustos’ta bir “Tesla Robotaksi”nin tanıtılacağını duyurdu.

Yıllardır Tesla’nın bu iki araç üzerinde çalıştığına dair raporlar dolaşıyordu. Ancak Musk, henüz tamamen otonom bir araç üretmemiş olmasına rağmen, tipik bir araba mı yoksa direksiyon simidi veya pedalları olmayan bir araba mı önceliklendireceği konusunda kararsız kalmıştı. Walter Isaacson’ın Musk biyografisindeki açıklamalara göre.

2022’nin ortalarında CEO, mühendislerinin bir direksiyon simidi ve pedalları olan bir araca atıfta bulunma ısrarına rest çekti. Ve ilerlemeye devam etmesine rağmen, baş tasarımcı Franz von Holzhausen ve mühendislik VP’si Lars Moravy, daha geleneksel araba versiyonunu “gölge proje” olarak yaşattığı zaman, Isaacson yazdı.

Musk, yıllardır Tesla araçlarında otonom özellikler vaat ediyor. 2016’da, Tesla’nın 2017 sonuna kadar kendi kendine ülke genelinde sürüş yapacağını söyledi (bu gerçekleşmedi). 2019’da, şirketin bir otonom araç paylaşım ağı için daha geniş vizyonunun bir parçası olarak şirketin ilk robotaksilerini 2020’de başlatmayı vaat etti (bu da gerçekleşmedi). Birkaç yıl sonra, direksiyon simidi veya pedalları olmayan özel bir robotaksi modelinin 2024’te piyasaya sürüleceğini söyledi.

Tesla araçları, Autopilot adı verilen bir sürücü yardımı sistemine standart olarak sahiptir. Ekstra $12.000 karşılığında, sahipler bir gün tam otonom sürüş yetenekleri sunacağına dair CEO Elon Musk’ın vaat ettiği “tamamen kendinden sürüş” veya FSD özelliğini satın alabilir. Tesla araçları kendiliğinden sürmüyor. Bunun yerine, FSD, sürücünün her zaman kontrolü ele almak üzere hazır olmasını gerektiren bir dizi otomatik sürüş özelliği içerir, bu da bir otopark özelliği olan Summon’u ve bir otoyoldan çıkış rampasına kadar bir aracı yönlendiren aktif bir rehberlik sistemini içerir. Navigate on Autopilot, kavşaklar ve şerit değiştirmeler de dahil olmak üzere. Sistem ayrıca, şehir sokaklarındaki direksiyon kontrolünü de ele almalıdır.

HWM
HWMhttps://hardwaremania.com
Yoda is a revered former Jedi Master who spent the last years of his life on Dagobah. The nine-hundred-year-old Jedi master trained Jedi knights for eight centuries.
Benzer İçerikler

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -