14.7 C
İstanbul
21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaİşlemciQualcomm, 4nm Teknolojisine ve 10 Çekirdekli CPU'ya Sahip Snapdragon X Plus İşlemcisini...

Qualcomm, 4nm Teknolojisine ve 10 Çekirdekli CPU’ya Sahip Snapdragon X Plus İşlemcisini Tanıttı

19 Nisan 2024’de Qualcomm Snapdragon X plus geliyor diye bir haber yapmıştık. Haberdeki tahminler doüru çıktı ve Qualcomm, gelişmiş 4 nanometre işlem teknolojisine sahip, PC platformu için özel olarak tasarlanmış Snapdragon X Plus işlemcisini resmi olarak piyasaya sürdü.

Bu işlemci, maksimum 3,4 GHz frekansa ulaşan on özelleştirilmiş yüksek performanslı çekirdeğe sahip bir Qualcomm Oryon CPU’yu içeriyor. CPU ayrıca toplam 42 MB önbelleğe sahiptir ve 136 GB/s’ye kadar bellek bant genişliğini destekliyor. Entegre Adreno GPU, 3,8TFLOPS’a kadar işlem hızları sunuyor. Kıyaslama testlerinde Snapdragon X Plus, Intel Core Ultra 7 155H ile karşılaştırıldığında büyük bir üstünlük sergiliyor; özellikle eşdeğer en yüksek performans seviyeleri için güç tüketiminde %54’lük bir azalma gösteriyor. Geekbench çoklu iş parçacığı testinde. Cinebench 2024 çok iş parçacıklı testinde işlemci aynı Intel çipine göre önemli performans avantajları da sergiledi.

Grafikler açısından Snapdragon X Plus, WildLife Extreme testinde Intel Core Ultra 7 155H’den daha iyi performans gösterdi ve aynı güç tüketim koşullarında GPU performansında %36’lık bir fark ortaya koyuyor.

Apple’dan sonra diğer üreticilerde ARM mimarisini masa üstüne indirmeye çalışıyorlar.
Bu platformlar için optimize edilmiş uygulamalarda büyük bir enerji tasarrufu ve aynı enerji ile daha yüksek performanslar, özellikle taşınabilir bilgisayarlara yeni ufuklar açıyor.

Alp ÖZDEMİR
Alp ÖZDEMİRhttps://hardwaremania.com
Alp an engineer with a passion for all things tech He has spent years honing his skills in the field and is always eager to share his knowledge&insights with others
Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -