14.1 C
İstanbul
22 Nisan 2024 Pazartesi
No menu items!
Ana Sayfaİş DünyasıTürkiye'de yeni bir oyun odaklı risk sermayesi şirketi.

Türkiye’de yeni bir oyun odaklı risk sermayesi şirketi.

Türkiye’de yeni bir oyun odaklı risk sermayesi şirketi, endüstrinin ivme kazanmaya devam ettiğini gösteriyor. Türkiye, mobil oyun girişimlerinin bir aşure kazanı olduğu yönünde bir ün kazanmıştır, bu da sektöre odaklanmış VC’lerin yükselişine yol açmıştır.

Bu koroya katılan son isim, 35 milyon dolarlık bir fon toplamış olan yeni bir oyun odaklı VC olan Laton Ventures. Kurucu ortak – Görkem Türk, Türk oyun ekosistemi ile dünya arasında köprü kurmayı hedeflediğini belirtiyor ve ön tohum ve tohum aşamalarına yatırım yapmayı planlıyor. (Fon yasal olarak Hollanda’da yerleşiktir. Neden Türkiye olmasın? )

Genç bir nüfusa sahip bir pazar olarak, Türkler üretilir üretilmez mobil oyunları hızla tüketmişlerdir ve bu da 740’tan fazla oyun girişiminin doğmasına neden olmuştur. Türkiye’deki 86 milyon kişinin %48’inden fazlası 30 yaşın altındadır ve Türkiye’deki internet kullanıcılarının %92’si oyun oynamakta, dünya genelindeki ortalama %82’ye kıyasla bu büyük bir oran..

Gerçekten de, 2018 ile 2022 arasında Türk oyun girişimleri 1 milyar dolardan fazla fon toplamıştır. Türkiye merkezli video oyun girişimlerine yatırım yapan en az 25 VC fonu bulunmaktadır. Ancak çoğu, diğer teknoloji sektörlerine de yatırım yapmaktadır.
Google’da eski bir oyun ve girişim teknolojileri yöneticisi olan Türk, Laton’un portföy şirketlerine operasyonel danışmanlığı vurgulayarak fark yaratacağını açıkladı.

“Türkiye oyun ekosistemi, patlamak üzere olması sebebiyle burada fark yaratan bir köprü olarak konumlandırıyoruz. İkincisi, kullanıcı edinimi, oyun tasarımı, kohort analizi, geliştirme gibi alanlarda operasyonel destek üzerine yoğunlaşacağız. Fon son altı ayda Türkiye’de ikisi, Avrupa’da ikisi ve biri ABD’de olmak üzere beş şirkete yatırım yaptı ve eski sektör danışmanı ağından faydalanmayı planlıyor. Bu amaçla, Laton’un LP’leri arasında Gram Games’in kurucu ortaklarından Mehmet Ecevit; Loop Games’in kurucusu Mert Gür; Ruby Games’in kurucusu Mert Can Kurum; Hummingbird Ventures’in baş ortağı Fırat İleri; Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın ve Gossamer’ın kurucusu Eric Kress bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haberler

Son Yorumlar

- Advertisment -